Rozsiewacz do wapna i nawozów pylistych

24 Września 2020

Bardzo ciekawe konstrukcje rozsiewaczy stosowane są do dystrybucji środków pylistych i wapna. Wśród nich dominują głównie modele zaczepiane, wyposażone we własny układ jezdny (choć są również modele zawieszane). To, co wyróżnia duże modele wykorzystywane do dystrybucji wapna, to solidnych rozmiarów skrzynie ładunkowe o dużej ładowności wynoszącej od kilku do kilkunastu ton. Rozsiewany materiał przemieszczany jest w kierunku adaptera za pomocą przenośnika podłogowego (m.in. taśmowe, łańcuchowe). Napęd przenośnika może pochodzić od WOM-u za pośrednictwem skrzyni przekładniowej lub jest przekazywany przez silnik hydrauliczny. Może być również przekazywany od koła jezdnego maszyny (w obrębie tej metody stosowane są różne rozwiązania techniczne).

Rozsiewacze do wapna Sulky

Przykładem maszyn przystosowanych do wysiewu nawozów pylistych i wapna są rozsiewacze zaczepiane Sulky serii XT (znane wcześniej jako Polyvrac). Firma oferuje trzy mniejsze maszyny z mechanicznym napędem systemu rozsiewającego: XT 100, XT 130, XT 160 (pojemność odpowiednio: 7200, 9500 i 13000 l) oraz trzy konstrukcje z napędem hydraulicznym: XT 160H, XT 210H, XT 240H (pojemność skrzyni – 13 000 w dwóch pierwszych modelach i 15500 l w ostatnim). Sulky umożliwia skorzystanie z kilku zestawów wysiewających. Mowa o systemach pozwalających na wysiew nawozów granulowanych oraz pylistych. W obu przypadkach stosowane są tarcze, przy czym w przypadku nawozów pylistych tarcze mają inną budowę i są większe. Co więcej, rozsiewacz tego typu można wyposażyć w specjalną belkę do rozsiewu środków pylistych. Montowane są w niej ślimaki odpowiedzialne za rozprowadzenie materiału na całej szerokości. Belka w modelu XT o średnicy 16 cm dostępna jest w różnych szerokościach roboczych (w zależności od modelu), od 9 do 14 m.

Fot. Sulky

Bredal i Agrex

Szerokości oraz rozwiązania techniczne stosowane w belkach bywają różne i uzależnione są od konceptu producenta. Oprócz firmy Sulky, podobne maszyny produkują między innymi Agrex i Bredal. Pierwszy z wymienionych oferuje urządzenia Magnum i Kalko, przy czym Kalko robi znacznie większe wrażenie. To zasługa dużej skrzyni nawozowej (9500 lub 13 800 l), układu jezdnego w systemie tandem oraz belki do rozsiewu nawozów pylistych. Szerokość robocza w tym przypadku wynosi 12 m (maksymalna szerokość robocza z tarczami liczy 16 m). Belka ma średnicę 15 cm i pracuje na wysokości 87 cm. Podobnie jak w maszynie Sulky, materiał jest przenoszony za pomocą ślimaka.

Oferta firmy Bredal jest jeszcze bogatsza niż Sulky czy Agrex, i obejmuje kilka modeli zaczepianych przystosowanych do rozsiewu nawozów pylistych oraz wapna (seria K). Jest to zresztą specjalizacja duńskiej firmy. Obok jedno- i dwuosiowych maszyn ciągnionych, Bredal oferuje również tradycyjne rozsiewacze zawieszane (seria F2) oraz zawieszane modele tarczowe przystosowane do wysiewu różnego rodzaju środków (seria SG).

Polskie konstrukcje

Wśród polskich produktów warto wymienić rozsiewacz Agromasz REWO 8200 o pojemności 8200 l oraz oferty firm Unia i Pomoc Chojna. W tym drugim przypadku dostępne są modele z mechanicznym napędem od koła ostrygowego oraz z napędem hydraulicznym. Na szczególną uwagę zasługuje dwuosiowy model z podwójnym przenośnikiem łańcuchowym. Unia produkuje z kolei zaczepiane rozsiewacze RCW i RCW Plus oraz gigantyczną konstrukcję Helix, której elementem charakterystycznym jest właśnie 9- lub 12-metrowa belka Helix do wysiewu środków pylistych.

Temat rozsiewaczy poruszaliśmy już niejeden raz. Więcej materiałów, na temat innych konstrukcji znajdziecie tutaj:

fotografia tytułowa: Bredal; fotografia w tekście: Sulky

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024