Rozsiewacz tarczowy – modele i działanie

12 Sierpnia 2020
 | Kategoria: Nawożenie

Dawno temu, blisko początków bloga e-pole napisałem dwa wpisy poświęcone dość niecodziennym typom rozsiewaczy. Mowa o rozsiewaczach wahadłowych i pneumatycznych. Uznałem, że najwyższy czas, aby doprowadzić trylogię do końca i napisać dwa słowa o tych, które wszyscy znają, czyli rozsiewaczach tarczowych. Potraktujcie ten materiał jako uzupełnienie naszej bazy podstawowych informacji o maszynach rolniczych, która przydatna będzie najpewniej osobom poznającym dopiero świat techniki rolniczej.

Mimo dużego zróżnicowania rynku rozsiewaczy, to właśnie model tarczowy jest najszerzej rozwijanym konceptem. Jest to maszyna znana rolnikom od lat i raczej na dłuższy czas tak pozostanie. Ich cechą charakterystyczną jest wyposażenie w odśrodkowe tarcze rozsiewające. W zależności od producenta, tarcze różnią się budową, masą lub właściwościami. Stosowane są układy z jedną oraz z dwiema tarczami.

Fot. Sulky

Najprostsze modele to rozsiewacze lejkowe, których zbiornik kształtem przypomina lejek. Układ rozsiewający stanowi niewielka tarcza, a całość jest montowana na metalowej ramie. Produkowane są również jeszcze mniejsze rozsiewacze do montażu np. na quadach. Maszyny tego typu oferują m.in. firmy Akpil, Grass Rol czy Unia Group.

Nieco większe i bardziej zaawansowane modele zawieszane wyposażone są w większe jedno- lub dwukomorowe zbiorniki, wykonane zwykle z blachy (choć nie zawsze). Większe pojemności pociągają za sobą konieczność stosowania wydajniejszych układów wysiewających. Napęd tarcz, w zależności od modelu i przeznaczenia bywa różny (m.in. mechaniczny, hydrauliczny, elektryczny). Wielu producentów oferuje również modele zaczepiane o zwiększonej wydajności.

Najbardziej zaawansowane modele rozsiewaczy, mimo wykorzystania prostego w swej koncepcji systemu tarczowego, wyposażone są w liczne udogodnienia oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, znacząco zwiększające ich funkcjonalność. Mowa o precyzyjnych systemach regulacji dawki wysiewu, szerokości roboczej czy choćby wyposażenie w komputer sterujący, umożliwiający kontrolę pracy urządzenia z kabiny. Maszyny tego typu produkują m.in.: Amazone, Bogballe, Rauch, Sulky czy Dexwal.

Rozsiewacz tarczowy zaczepiany. Fot. Bredal

Zdjęcie tytułowe: Amazone


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
16 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Ustalenie dawki cieczy roboczej na zbiornik opryskiwacza, to temat naj...
18 Lipca 2017, autor: Bartłomiej Kowalski
Stilla 460 to jedno z najnowszych osiągnięć francuskich inżynierów fir...
19 Czerwca 2017, autor: Bartłomiej Kowalski
Agropogoda, czyli prognoza bardziej dostosowane do specyfiki branży ro...
02 Maja 2016, autor: prof. dr hab. Piotr Goliński
W poniższym wpisie odpowiadamy na pytanie jakie rośliny są chwastami ł...
17 Lipca 2018, autor: Krzysztof Szymański
Jedną z najważniejszych kwestii decydujących o plonie jest siew. W prz...
05 Września 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Zapraszamy do zabawy w kolejnym quizie specjalistycznym na e-pole. Tym...