W momencie, gdy dochodzimy do wniosku, że na naszym blogu jest kompletna baza informacji odnośnie konkretnego preparatu ochronnego, przygotowujemy wpis, który zawiera je wszystkie. Tak zrobiliśmy między innymi z Lancetem Plus: "Wszystko co musisz wiedzieć o herbicydzie Lancet Plus". Dzisiaj nadszedł czas na kolejny środek, a mianowicie Navigator 360 SL. Stąd pomysł na wpis "Zwalczanie chwastów w rzepaku", który jest właśnie swego rodzaju kompendium.
Zwalczanie chwastów w rzepaku
Wieloletnie stosowanie tych samych substancji aktywnych oraz wycofanie ze sprzedaży doglebowych preparatów chwastobójczych zawierających alachlor - jedną z substancji aktywnych, wykorzystywanych jesienią w ochronie rzepaku ozimego, spowodowało sytuację, w której na polach rzepaku oprócz przytulii czepnej i chwastów rumianowatych pojawiły się masowo chwasty takie jak: mak polny, chaber bławatek, fiołek polny. Jak nietrudno się domyślić wpływają one negatywnie na wysokość i jakość plonu nasion rzepaku ozimego.
Progi ekonomicznej szkodliwości chwastów w rzepaku ozimym:
- ostrożeń polny - 1 szt./m2
- przytulia czepna - 1 szt. / m2
- rumian polny - 3 szt. / m2
- rumianek pospolity - 3 szt. / m2
- chwasty dwuliścienne (bez dominacji jednego gatunku) - 20 szt. / m2 (jesienią), 30 szt. / m2 (wiosną)

Na pomoc Navigator
Navigator to środek chwastobójczy przeznaczony do zwalczania jednorocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Za jego skuteczność odpowiadają trzy substancje aktywne: chlopyralid 240 g/l + pikloram 80 g/l + aminopyralid 40 g/l. Podstawowe informacje na jego temat, włącznie z tym jak sobie radzi z konkretnymi gatunkami chwastów, zebraliśmy we wpisie: "Navigator na chwasty w rzepaku". W tym materiale znajdziecie również opis tego jak działa ten preparat.
Podstawowe informacje odnośnie dawkowania Navigatora w rzepaku ozimym kształtują się tak jak poniżej:
- Opryskiwać jesienią w fazie 3-4 liści rzepaku (BBCH 13-14)
- Dawka: 0,2 l/ha
- Zalecana ilość wody: 150-300 l/ha
- Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
- Minimalny okres od zabiegu do opadu deszczu: 2 godziny
Jednak jeśli poszukujecie bardziej dokładnych informacji, wówczas warto zapoznać się z tekstem: "Technologie ochrony rzepaku przed chwastami", który cieszy się na naszym blogu bardzo dużym zainteresowaniem. Warto również zapoznać się z kolejnym rozwinięciem tego tematu w materiale „Ochrona rzepaku przed chwastami – różne rozwiązania”. Jeszcze bardziej szczegółowy materiał to "Technologia Clearfield a stosowanie herbicydu Navigator".