Publikacje » Uprawy » Zwalczanie chwastów w rzepaku - Navigator [kompendium]

Zwalczanie chwastów w rzepaku - Navigator [kompendium]

4 Września 2017

W momencie, gdy dochodzimy do wniosku, że na naszym blogu jest kompletna baza informacji odnośnie konkretnego preparatu ochronnego, przygotowujemy wpis, który zawiera je wszystkie. Tak zrobiliśmy między innymi z Lancetem Plus: "Wszystko co musisz wiedzieć o herbicydzie Lancet Plus". Dzisiaj nadszedł czas na kolejny środek, a mianowicie Navigator 360 SL. Stąd pomysł na wpis "Zwalczanie chwastów w rzepaku", który jest właśnie swego rodzaju kompendium.

Zwalczanie chwastów w rzepaku

Wieloletnie stosowanie tych samych substancji aktywnych oraz wycofanie ze sprzedaży doglebowych preparatów chwastobójczych zawierających alachlor - jedną z substancji aktywnych, wykorzystywanych jesienią w ochronie rzepaku ozimego, spowodowało sytuację, w której na polach rzepaku oprócz przytulii czepnej i chwastów rumianowatych pojawiły się masowo chwasty takie jak: mak polny, chaber bławatek, fiołek polny. Jak nietrudno się domyślić wpływają one negatywnie na wysokość i jakość plonu nasion rzepaku ozimego.

Progi ekonomicznej szkodliwości chwastów w rzepaku ozimym:

  • ostrożeń polny - 1 szt./m2 
  • przytulia czepna - 1 szt. / m2 
  • rumian polny - 3 szt. / m2 
  • rumianek pospolity - 3 szt. / m2 
  • chwasty dwuliścienne (bez dominacji jednego gatunku) - 20 szt. / m2 (jesienią), 30 szt. / m2 (wiosną)

Na pomoc Navigator

Navigator to środek chwastobójczy przeznaczony do zwalczania jednorocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Za jego skuteczność odpowiadają trzy substancje aktywne: chlopyralid 240 g/l + pikloram 80 g/l + aminopyralid 40 g/l. Podstawowe informacje na jego temat, włącznie z tym jak sobie radzi z konkretnymi gatunkami chwastów, zebraliśmy we wpisie: "Navigator na chwasty w rzepaku". W tym materiale znajdziecie również opis tego jak działa ten preparat.

Podstawowe informacje odnośnie dawkowania Navigatora w rzepaku ozimym kształtują się tak jak poniżej:

  • Opryskiwać jesienią w fazie 3-4 liści rzepaku (BBCH 13-14)
  • Dawka: 0,2 l/ha
  • Zalecana ilość wody: 150-300 l/ha
  • Zalecane opryskiwanie: średniokropliste
  • Minimalny okres od zabiegu do opadu deszczu: 2 godziny

Jednak jeśli poszukujecie bardziej dokładnych informacji, wówczas warto zapoznać się z tekstem: "Technologie ochrony rzepaku przed chwastami", który cieszy się na naszym blogu bardzo dużym zainteresowaniem. Warto również zapoznać się z kolejnym rozwinięciem tego tematu w materiale „Ochrona rzepaku przed chwastami – różne rozwiązania”. Jeszcze bardziej szczegółowy materiał to "Technologia Clearfield a stosowanie herbicydu Navigator".

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online