Technologia Clearfield a stosowanie herbicydu Navigator

17 Sierpień 2016
 | Kategoria: Ochrona

Na naszym młodym blogu zaczęły się pojawiać pierwsze komentarze. Oczywiście bardzo za nie dziękujemy. To sygnał, że idziemy w dobrym kierunku. W związku z tym, że kilka z nich dotyczyło jednej z dostępnych technologii ochrony rzepaku ozimego, postanowiłem coś w tym temacie napisać.

Technologia Clearfield

Technologia Clearfield* połączona jest z zakupem i wysiewem odmian rzepaku ozimego odpornych na imazamoks. Wysiew tych nasion umożliwia zastosowanie herbicydu Cleravis* 492,5 SC. Bez wątpienia ta technologia ma wiele zalet, o których zresztą dość szeroko pisze sam producent (technologia Clearfield).

Jednakże zgodnie z zapisem na etykiecie instrukcji stosowania herbicydu Cleravis 492,5 SC + adiuwant Dash* kluczowe chwasty występujące praktycznie na każdej plantacji rzepaku nie są w pełni skutecznie zwalczane:

  • fiołek polny jest chwastem średnioodpornym na herbicyd Cleravis 492,5 SC (skuteczność poniżej 70 %)
  • mak polny i chaber bławatek są chwastami średniowrażliwymi na herbicyd Cleravis 492,5 SC (skuteczność w zakresie 70-85 %)

O samej skuteczności herbicydów pisałem kilka tygodni temu: "Jak ocenia się skuteczność herbicydów?"

Clearfield i Navigator

W jednym z moich ostatnich wpisów zaproponowałem kilka technologii ochrony rzepaku ozimego wykorzystujących herbicyd Navigator™ 360 SL w mieszaninach ze środkami innych firm. Navigator™ stosowany nalistnie, po wschodach rzepaku, skutecznie zwalcza chwasty wrażliwe – fiołek polny, mak polny, chaber bławatek, przytulię czepną, chwasty rumianowate oraz wiele innych.

Stosowany w mieszaninach zbiornikowych sprawdzonych i rekomendowanych przez Dow AgroSciences, a dobranych do stanu zachwaszczenia rzepaku, jest w stanie zapewnić zwalczenie bardzo szerokiego zakresu chwastów. Wszystkie zaproponowane technologie zostały rzecz jasna przetestowane.

Uwzględniając nieprzebadaną selektywność herbicydu Navigator™ 360 SL przy jego stosowaniu w specjalnie hodowanych, odmiennych genetycznie od dotychczasowych, odmian rzepaku odpornych na imazamoks firma Dow AgroSciences na razie nie może zalecać jego stosowania w tych odmianach. Ewentualny zabieg korekcyjny herbicydem Navigator™ 360 SL w odmianach odpornych na imazamoks w celu zwalczenia fiołka, maku czy też chabra bławatka wykonuje rolnik na własną odpowiedzialność. Zmiana stanowiska firmy Dow AgroSciences może nastąpić dopiero po przeprowadzeniu doświadczeń.

Oczywiście każde rozwiązanie ma wady i zalety w zależności od warunków stosowania. Jak zwykle decyzja należy do użytkownika, który najlepiej zna swoje uprawy.

* zastrzeżona nazwa firmy BASF


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
14 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Największe straty azotu przypadają w miesiącach maj, czerwiec i lipiec...
11 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Nie raz poruszaliśmy już kwestię ochrony użytków zielonych. Dzisiaj te...
27 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Jakie auto sprawdzi się najlepiej w gospodarstwie? Samochód terenowy,...
11 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Nawożenie azotem to temat często poruszany na naszym blogu... szczegól...
11 Grudzień 2019, autor: prof. dr hab. Aleksander Lisowski
Bezpieczeństwo rolników podczas pracy to temat szalenie istotny, ale w...
21 Maj 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Stosowanie mieszanin zbiornikowych to taktyka dobrze znana rolnikom. Ł...