Orka w ostrą skibę – wady i zalety

13 Października 2020

Wydawać by się mogło, że uprawa ziemi – praktykowana i ulepszana od tysięcy lat, to temat już całkowicie dopracowany. Oczywiście jednak, jak każda dziedzina, i rolnictwo to ciągły postęp oraz optymalizacja pracy.

Jednym z podstawowych zabiegów uprawowych jest orka, czyli upraszczając – odwracanie ziemi. Orkę można podzielić na różne rodzaje, między innymi ze względy na głębokość, czy też zadanie, jakie ma spełnić. Tytułowa orka „w ostrą skibę” to sposób wykonania orki przedzimowej.  Zabieg orki przedzimowej według najdawniejszych zaleceń miał pozostawić pole w tzw. ostrej skibie, czyli w sposób, aby skiba była stosunkowo głęboka względem jej szerokości (ok. 1:1,5). Taki kształt pozwalał na zatrzymanie na polu jak największej ilości śniegu a duża powierzchnia sprawiała, że oddziaływanie mrozu na glebę było bardziej efektywne.          

Rzecz jasna stwierdzenie, że orka to podstawowy zabieg, dotyczy systemów orkowych a już słuszność bez orkowych systemów uprawy roli, czy też zwyczajnie uproszczonych to temat do zupełnie innej dyskusji. Niekiedy same głębokości mieszania gleby są różne i wykonywane różnymi sprzętami na przykład pługiem dłutowym. Wracając jednak do zasad uprawy orkowej to faktem jest, że obecnie, jeśli chodzi o orkę zimową, to...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024