Ochrona warzyw kapustnych przed szkodnikami

19 Czerwca 2021

Ochrona warzyw kapustnych przed szkodnikami

Lista szkodników roślin rodziny kapustowatych jest długa, wśród nich są gatunki atakujące uprawy rolnicze, ozdobne, dziko rosnące, w tym też nieliczne krzewy i drzewa. Zaniechanie zwalczania szkodników warzyw kapustnych w przypadku przekroczenia progów szkodliwości prowadzi do strat w plonie najczęściej większych niż koszt zabiegu. 

W warzywach kapustnych za najważniejsze szkodniki uznaje się kilkanaście gatunków oraz całe ich grupy, m.in. rolnice, pchełki, chowacze, pędraki, drutowce, nicienie, niekiedy także ptaki i gryzonie. Zatem głowę przeciętnego plantatora może zaprzątać niemały niechciany inwentarz, jeśli oczywiście pozwoli mu się na nadmierne rozmnożenie. Późna wiosna i lato to pora szczególnie intensywnego wzrostu roślin i populacji szkodników. Wprawdzie współcześnie zwalczanie szkodników polega przede wszystkim na stosowaniu zabiegów opryskiwania odpowiednimi zoocydami, niemniej profilaktyka oparta na innych metodach może też mieć pewne znaczenie.

Szkodniki warzyw - profilaktyka i monitoring

Niedopuszczenie do uszkodzeń plantacji powodowanych przez agrofagi to podstawa integrowanej ochrony roślin. Pomijając agrotechniczne kwestie związane z profilaktyką (uprawa mechaniczna, na którą latem jest już za późno), nadzieję można pokładać w odmianach odpornych lub tolerancyjnych. Pomimo pewnych sukcesów w zakresie otrzymywania odmian warzyw kapustnych odpornych na choroby (HR, Foc:1, IR, Xcc), postęp prac hodowlanych w kierunku odporności na szkodniki jest jeszcze niewielki. Na rynku pojawiły się pierwsze odmiany tolerancyjne na wciornastka tytoniowca. Biorąc pod uwagę oczekiwania plantatorów i opinie autorytetów, w dłuższej perspektywie należy się spodziewać rozwoju hodowli w tym kierunku. Nadzieję mogłyby budzić feromony motyli, o ile pułapki byłyby licznie umieszczane na plantacji w celu...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024