Publikacje » Uprawy » Ochrona warzyw kapustnych przed szkodnikami

Ochrona warzyw kapustnych przed szkodnikami

19 Czerwca 2021

Ochrona warzyw kapustnych przed szkodnikami

Lista szkodników roślin rodziny kapustowatych jest długa, wśród nich są gatunki atakujące uprawy rolnicze, ozdobne, dziko rosnące, w tym też nieliczne krzewy i drzewa. Zaniechanie zwalczania szkodników warzyw kapustnych w przypadku przekroczenia progów szkodliwości prowadzi do strat w plonie najczęściej większych niż koszt zabiegu. 

W warzywach kapustnych za najważniejsze szkodniki uznaje się kilkanaście gatunków oraz całe ich grupy, m.in. rolnice, pchełki, chowacze, pędraki, drutowce, nicienie, niekiedy także ptaki i gryzonie. Zatem głowę przeciętnego plantatora może zaprzątać niemały niechciany inwentarz, jeśli oczywiście pozwoli mu się na nadmierne rozmnożenie. Późna wiosna i lato to pora szczególnie intensywnego wzrostu roślin i populacji szkodników. Wprawdzie współcześnie zwalczanie szkodników polega przede wszystkim na stosowaniu zabiegów opryskiwania odpowiednimi zoocydami, niemniej profilaktyka oparta na innych metodach może też mieć pewne znaczenie.

Szkodniki warzyw - profilaktyka i monitoring

Niedopuszczenie do uszkodzeń plantacji powodowanych przez agrofagi to podstawa integrowanej ochrony roślin. Pomijając agrotechniczne kwestie związane z profilaktyką (uprawa mechaniczna, na którą latem jest już za późno), nadzieję można pokładać w odmianach odpornych lub tolerancyjnych. Pomimo pewnych sukcesów w zakresie otrzymywania odmian warzyw kapustnych odpornych na choroby (HR, Foc:1, IR, Xcc), postęp prac hodowlanych w kierunku odporności na szkodniki jest jeszcze niewielki. Na rynku pojawiły się pierwsze odmiany tolerancyjne na wciornastka tytoniowca. Biorąc pod uwagę oczekiwania plantatorów i opinie autorytetów, w dłuższej perspektywie należy się spodziewać rozwoju hodowli w tym kierunku. Nadzieję mogłyby budzić feromony motyli, o ile pułapki byłyby licznie umieszczane na plantacji w celu...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online