Publikacje » Uprawy » Najgroźniejsze choroby buraka cukrowego - o znaczeniu gospodarczym

Najgroźniejsze choroby buraka cukrowego - o znaczeniu gospodarczym

3 Lipca 2021

Najgroźniejsze choroby buraka cukrowego

Plantacjom buraka cukrowego zagrażają patogeny chorobotwórcze. Niektóre z nich mają znaczenie gospodarcze, stanowiąc największe niebezpieczeństwo dla powodzenia uprawy. Jakie choroby są najgroźniejsze?

Buraki cukrowe - bakteryjna plamistość liści

Bakteryjna plamistość liści występuje tylko w okresach chłodnej i mokrej pogody, po wystąpieniu intensywnych opadów deszczu lub gradu. Drogą zakażeń są uszkodzone liście. Najczęściej patogen atakuje liście buraka przed zwarciem międzyrzędzi. Pierwsze objawy obserwujemy w czerwcu na brzegach liści, w postaci brązowych nekroz, które mogą obejmować również główne nerwy. Pojawiają się także przyżółcenia oraz brunatne plamistości, o bardzo zróżnicowanych kształtach. Tkanka w odróżnieniu od suchych i łatwych do wykruszenia plam wywołanych przez grzyby jest wilgotna i sprawia wrażenie gnijącej. Choroba mylona jest z chwościkiem i brunatną plamistością liści. Nie ma żadnych metod agrotechnicznych, chemicznych czy hodowlanych pozwalających na ograniczanie nasilenia choroby. Chorują tylko te rośliny, które zostały bezpośrednio zakażone przez bakterie.

Chwościk buraka

Chwościk buraka rozprzestrzenia się z zimujących w glebie zakażonych liści, na których są zarodniki grzyba. W początkowym stadium choroba rozwija się na pierwotnie zakażonych roślinach, dopiero później następuje rozprzestrzenianie patogena na kolejne rośliny buraka. Pierwsze objawy chwościka pojawiają się na liściach zewnętrznych okółków buraka. Grzyb najszybciej rozwija się w zakresie temperatur 25-30°C w dzień i w nocy powyżej 15°C oraz wysokiej wilgotności powietrza (95-100 proc.). W kilka dni od momentu infekcji na porażonej powierzchni liścia pojawiają się charakterystyczne plamistości. Na liściach uwidaczniają się...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online