Publikacje » Uprawy » LumiGEN – zaprawa do rzepaku

LumiGEN – zaprawa do rzepaku

8 Czerwca 2020

Już dwukrotnie pisaliśmy na naszym blogu o zaprawach LumiGEN. Jest to zaawansowana technologia zaprawiania przeznaczoną do stosowania z markami nasion Pioneer® i Brevant™, do zaprawiania nasion soi, rzepaku, kukurydzy i słonecznika. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat samej zaprawy, to koniecznie przeczytajcie najpierw materiał "LumiGEN – nowa technologia zaprawiania". Więcej o tym rozwiązaniu w kontekście uprawy kukurydzy piszemy w materiale "LumiGEN dla kukurydzy". Dzisiaj natomiast piszemy o LumiGEN-ie w kontekście rzepaku.

LumiGEN – zaprawa do rzepaku

Decydując się na nasiona zaprawiane w technologii LumiGEN do wyboru są dwie główne oferty: podstawowa i pełna. Pierwsza z nich obejmuje fungicydową zaprawę nasienną Integral Pro™ oraz biologiczną ochronę w postaci zaprawy Lumibio™ Kelta. Wersja pełna wzbogacona jest również o zaprawę insektycydowi Lumiposa™. Przejdźmy po kolei przez wszystkie składniki LumiGEN-u.

Integral Pro. Jest to biologiczny fungicyd, który stymuluje możliwości obronne roślin. W swoim składzie zawiera bakterie. Zabezpiecza przed suchą zgnilizną kapustnych. Redukuje objawy Verticillium, Rhizoctonia oraz Alternaria. Sposób działania zaprawy Integral Pro opiera się na wytwarzaniu związków grzybobójczych oraz aktywowaniu mechanizmów obronnych roślin (SAR i ISR). Rośliny, których nasiona zaprawione zostały Integral Pro mają lepszy wigor i silniej wzrastają po zimie. Dzięki temu, że są "mocniejsze" lepiej przetrzymują ataki ze strony pchełki ziemnej. Producent tej zaprawy podkreśla jej efekt grzybobójczy oraz fakt iż zmniejsza ona zasiedlenie patogenem Phoma.

Z kolei Lumibio Kelta to zaprawa, która stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu rośliny lepiej pobierają składniki pokarmowe oraz wodę z gleby. Lumibio Kelta pobudza rośliny do lepszego startu wegetacji zapewniając im lepszy rozmów w przyszłości. Gwarantuje przy tym szybsze i bardziej wyrównane wschody. Warto podkreślić, że zwiększa również zimotrwałość roślin.

Lumiposa to zaprawa insektycydowa, która chroni przed szkodnikami w najwcześniejszej fazie wzrostu roślin. Zabezpiecza uprawy przed szkodnikami jesiennymi, takimi jak: śmietka kapuściana, pchełki ziemne (pchełka czarna, pchełka czarnonoga, pchełka falistosmuga, pchełka smużkowana), pchełka rzepakowa oraz gnatarz rzepakowiec. Rośliny zabezpieczone Lumiposą już na starcie wegetacji są wyraźnie mocniejsze, wyróżniają się lepszym wigorem. Co więcej, Lumiposa jest produktem bezpiecznym dla owadów pożytecznych i zapylających. 

Jaki efekt daje zaprawa LumiGEN?

Według danych ze 164 bezpośrednich porównań między uprawami, w których zastosowano zaprawę Lumiposa, a tymi ze "standardową" ochrona różnica w plonie wyniosła ponad 8%. Badania przeprowadzono w 2017 i 2018 roku na polach w całej Europie.

W poniższym materiale znajdziecie dość obszerną wypowiedź Pana Andrzeja Chorbotowicza, który zastosował materiał siewny roślin rzepaku ozimego przygotowany właśnie w technologii LumiGEN. 

Tagi:
Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online