LumiGEN – nowa technologia zaprawiania

13 Grudzień 2019
 | Kategoria: Siew

W trakcie okresu wegetacji roślina narażona jest na wiele niebezpieczeństw. Z całą pewnością największej “opieki” potrzebuje w początkowym okresie wzrostu, zaraz po siewie. W tym momencie dopiero “nabiera sił”. Nie jest to jednak informacja nowa i na szczęście już od dawna dostępne są rozmaite rozwiązania zabezpieczające przyszłość roślin od samego początku. Mowa oczywiście o zaprawach, o których pisaliśmy już na naszym blogu niejednokrotnie (ogólnie o metodach zaprawiania oraz o zaprawie Lumiposa). Można jednak pójść o krok dalej…

Sam zabieg zaprawiania pozwala na zabezpieczenie nasion i późniejszej rośliny przed rozmaitymi zagrożeniami, ale również nie zawsze w ten sam, możliwie najlepszy sposób. Ważna jest zaprawa, sposób zaprawiania, a nawet maszyny, których używa się podczas tego procesu. 

LumiGEN, czyli zaprawianie premium

Specjaliści z Cortevy opracowali rozwiązanie, które maksymalizuje bezpieczeństwo roślin. Mowa o technologii LumiGEN, czyli zaawansowanej ofercie zaprawiania nasion. Można powiedzieć, że jest to zaprawianie klasy premium.

LumiGEN™ jest technologią przeznaczoną do stosowania z markami nasion Pioneer® i Brevant™, do zaprawiania nasion soi, rzepaku, kukurydzy i słonecznika.

Wśród produktów dostępnych w nowej technologii znajdują się środki grzybobójcze do zaprawiania nasion Lumisena™ i Lumiflex™ oraz wspomniany środek owadobójczy do zaprawiania nasion Lumiposa®. Pierwszy z wymienionych jest wysoce skuteczny w zwalczaniu mączniaka rzekomego w słoneczniku. W Serbii i na Ukrainie będzie dostępny w 2020 roku, a w krajach UE w 2021 roku. Lumiflex, to nowe rozwiązanie o szerokim spektrum działania, wykorzystywanym w zaprawianiu nasion zbóż. Obecnie zarejestrowany jest na terenie Francji. W przyszłym roku powinien pojawić się w krajach UE i poza nią. O Lumiposie już u nas pisaliśmy. W Polsce dostępna od kilku lat. Więcej informacji w tym wpisie

Warto zaznaczyć, że technologia LumiGEN opracowana została w ramach Corteva SAT (Seed Applied Technology), gdzie nasiona zaprawiane są bezpośrednio. Oznacza to zmniejszenie wpływu na środowisko. Co więcej, zadowolony również będzie użytkownik. Dlaczego?

Zaprawianie w technologii LumiGEN, to mniejsze ryzyko uprawy i lepszy wzrost roślin od samego początku. Rośliny wytwarzają mocniejszy system korzeniowy i mają większą tolerancję na stres związany ze zmianami pogody czy suszą. Do tego należy dodać szybszy wzrost, a w konsekwencji większy plon.

Technologia LumiGEN istnieje w kilku wersjach, które mają za zadanie chronić wydajne nasiona przed owadami i grzybami, działając również jako środek odstraszający na ptaki.

Więcej informacji tutaj.


Technika rolnicza nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik rozmaitych maszyn i urządzeń, od motocykli zaczynając na ciągnikach rolniczych kończąc. Dziennikarz, autor wielu publikacji drukowanych i elektronicznych. Absolwent SGGW w Warszawie, filmowiec z zamiłowania.

Proponowane artykuły:
30 Listopad 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Śmietka kiełkówka i stonka kukurydziana, to bohaterowie trzeciej częśc...
11 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Czy jest herbicyd odporny na deszcz oraz na inne warunki pogodowe? Do...
14 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
W dzisiejszym artykule prezentujemy Wam opinię użytkownika, który jest...
12 Grudzień 2019, autor: Bartosz Tomczak
Z tego artykułu dowiesz się w jakim stopniu omacnica prosowianka może...
01 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Zastanawialiście się kiedyś jakie choroby grożą Waszym uprawom zbożowy...
01 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Chowacze i słodyszek to szkodniki rzepaku, które co roku spędzają sen...