Publikacje » Technika » Przygotowanie uniwersalnego siewnika rzędowego do pracy

Przygotowanie uniwersalnego siewnika rzędowego do pracy

6 Marca 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Podstawową metodą siewu roślin uprawnych jest wykonywanie jej za pomocą siewników rzędowych uniwersalnych. Są to maszyny przeznaczone do wysiewu nasion drobnych (oleistych), nasion średnich (np. ziarna zbóż) i grubych (strączkowych). Tak duże zróżnicowanie wielkości i kształtu nasion roślin uprawnych stawia siewnikom rzędowym wysokie wymagania agrotechniczne oraz szeroki zakres regulacji.

Do najważniejszych czynności, które należy wykonać w trakcie przygotowania siewnika rzędowego do pracy, zalicza się: ustawienie i sprawdzenie dawki wysiewu, liczby i odległości między redlicami oraz głębokości ich pracy a także długości znaczników. Oprócz regulacji, ważna jest również ocena stanu technicznego siewnika.

Rolnik, aby mógł uzyskać wymaganą dawkę wysiewu nasion, powinien dostosować elementy zespołów wysiewających do wymiaru wysiewanych nasion zgodnie z instrukcją obsługi danego siewnika. 

 

 

Pierwszym etapem jest ustawienie wstępnej dawki wysiewu na podstawie tabeli wysiewu znajdującej się w instrukcji obsługi siewnika. Zależnie od posiadanego siewnika, regulacji tej dokonuje się przez zmianę prędkości obrotowej aparatów wysiewających lub przez zmianę długości czynnej aparatów. 

Siewnik pneumatyczny wyróżnia się szerokim zakresem dawki wysiewu, rzędu 2–380 kg/ha, co ułatwia dostosowanie siewnika do wymagań uprawy danej rośliny

Przed wyjazdem siewnika w pole, należy wykonać próbę kręconą i ustawić wymaganą dawkę dla danego wysiewanego materiału. Próbę tę można wykonać na stanowisku np. na podwórzu, pod wiatą – bez konieczności zagregatowania siewnika z ciągnikiem. Zakłada się, że np. dla drobnonasiennych (rzepaku, gorczycy) liczba obrotów korbą (kołem) powinna odpowiadać co najmniej 1/10 ha. Dla nasion rzepaku w dawce 3,5 kg/ha wysiana w ten sposób do rynienki masa nasion wynosi 350 g. Do tak małej masy nasion niezbędna jest więc dokładna waga. Choć wykonanie stanowiskowej próby kręconej jest łatwe, jednak obarczone pewnymi błędami. W warunkach tych nie uwzględnia się, m.in. rzeczywistego poślizgu kół napędowych na polu, ugięcia ogumienia, drgań siewnika. Z tego powodu niektórzy producenci siewników uniwersalnych w instrukcjach obsługi zobowiązują użytkownika, aby wykonać polową próbę kręconą, w celu prawidłowej regulacji ilości wysiewanych nasion. 

Uniwersalny siewnik rzędowy przed próbą kręconą

Ma ona na celu sprawdzenie bezpośrednio przed siewem na polu ustawienia ilości wysiewu nasion, a w przypadku rozbieżności uzyskanej dawki z oczekiwaną – jej skorygowanie. Na odpowiednio przygotowanym polu bezpośrednio przed siewem należy wykonać przejazd roboczy siewnikiem na dokładnie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online