Publikacje » Technika » Oleje i smary stosowane w maszynach rolniczych

Oleje i smary stosowane w maszynach rolniczych

6 Lutego 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Podstawą stosowanych  smarów w eksploatacji ciągników i maszyn rolniczych  jest najczęściej olej smarowy  lub jego zagęszczona forma –smar plastyczny.  Wśród olejów smarowych wyróżniamy oleje silnikowe i przekładniowe. Oleje przekładniowe są gęściejsze niż oleje silnikowe, charakteryzują się dużą przyczepnością do smarowanych powierzchni. 

W zależności od stawianych wymagań olejom przekładniowym ich warunków pracy mogą zawierać dodatki, jak: przeciw zużyciowe, przeciw zatarciowe, modyfikatory tarcia, ihibitory utlenienia, przeciwrdzewne, przeciwkorozyjne, depresatory  przeciw pienne. Ogólna zawartość dodatków, w zależności od gatunku oleju  substancje uszlachetniające stanowią od 5 do 20% gotowego oleju smarnego. 

Oleje przekładniowe spełniają zadanie podobne do olejów silnikowych, ale temperatura ich pracy jest niższa. Nie ma potrzeby stosowania do nich dodatków detergencyjnych, służących do rozpuszczania produktów spalania. Zadaniem jestnatomiast utrzymanie trwałego filmu smarownego na współpracujących powierzchniach nawet w przenoszeniu znacznych obciążeń mechanicznych.  Podobnie jak oleje silnikowe, oleje przekładniowe są klasyfikowane w/glepkości i jakości. Lepkość oleju decyduje o jego właściwościach smarnych. Ponieważ olej musi często pracować w bardzo w różnych temperaturach: od ujemnych  do przekraczających 100ºC, jego lepkość ulega bardzo dużym zmianom.

Lepkość olejów przekładniowych oznaczana jest  również według klasyfikacji SAE. Ustalane przez SAE normy dotyczące lepkości są powszechnie stosowane. Charakterystyka lepkościowa oleju według SAE określa graniczne wartości lepkości, jakie będzie on miał w skrajnych temperaturach. Jest 11 klas SAE należących do grup: zimowej W i letniej. 

Dobór oleju i jego lepkości zależy od warunków pracy  jak m.in.; obciążenie, prędkość obrotowa, temperatura, rodzaj otoczenia.  Do smarowania przekładni np. ciągników rolniczych i maszyn...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online