Nawożenie azotem - przykłady, stabilizatory, monitorowanie

5 Kwietnia 2017

Ci którzy mieli okazję czytać teksty na naszym blogu już w ubiegłym roku, to zapewne pamiętają, że w okresie wiosennym dość dużo pisaliśmy o nawożeniu azotem, samym azocie oraz o stabilizatorach azotu. Dużo również miejsca poświęciliśmy zagadnieniu wiosennego nawożenia azotem w przypadku konkretnych roślin (np. „Nawożenie wiosenne pszenicy ozimej”). Aby nowym Czytelnikom ułatwić nieco poruszanie się po starszych artykułach przygotowaliśmy krótki poradnik:

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat samego azotu, form w jakich występuje oraz tego co jest, a co nie jest korzystne dla upraw, to koniecznie zapoznajcie się z materiałem: „Przyswajanie azotu przez rośliny". Ten wpis jasno sugeruje jaka sytuacja jest pożądana, a jaka nie. Jeśli znajdziecie się w tej drugiej, to również jest wyjście. Wiąże się ono z zastosowaniem stabilizatorów azotu. Więcej o tym piszemy tutaj: "Jak najlepiej gospodarować azotem?", tutaj: "Czym różnią się stabilizatory azotu?" oraz tutaj: "N-lock - dawkowanie i zalecenia".

Pisaliśmy również o monitorowaniu azotu: "Wygodne monitorowanie azotu".

Poniżej odnośniki to porad odnośnie nawożenia dla poszczególnych upraw:

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024