Nawożenie pszenżyta ozimego wiosną

28 Lutego 2017
 | Kategoria: Nawożenie

Pszenżyto ozime na wytworzenie tony ziarna wraz z odpowiednim plonem słomy pobiera wg Czuby (1996) 22 kg azotu, co oznacza że przy plonie 8 t/ha potrze­ buje 176 kg N/ha. W intensywnej technologii azot stosuje się w trzech terminach.

Pierwsza dawka jest stosowana tuż przed lub podczas ruszenia wegetacji. W tym terminie stosuje się, w zależności od stanu plantacji i kondycji roślin, od 30 do 60 kg N/ha w formie saletry amonowej, Roztworu Saletrzano-­Mocznikowego (RSM), saletrzaku, salmagu, saletrosanu lub polifoski 21.

Drugą dawkę, w ilości 40­-60 kg N/ha, rozsiewa się na początku strzelania w źdźbło pszenżyta (BBCH 31-32) w formie saletry amonowej lub mocznika. W rejonach o niedoborach wody i na plantacjach z roślinami w słabszej kondycji dawkę tę należy przyspieszyć i zwiększyć.

Trzecią dawkę, w ilości 40­-50 kg N/ha, stosuje się w fazie liścia flagowego do początku kłoszenia pszenżyta (BBCH 37­-51) w formie mocznika. Rośliny wczesną wiosną wymagają dobrego zaopatrzenia w magnez i w siarkę. Składniki te można dostarczać dolistnie, podobnie jak w przypadku żyta. Ważne jest także dobre zaopatrzenie roślin w mikroelementy, w tym przede wszystkim w miedź. Na glebach lekkich trzeba uzupełnić wczesną wiosną nawożenie potasem, o ile z obawy przed wymyciem nie zastosowano go w całej dawce jesienią.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
07 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Układ jezdny w przypadku opryskiwaczy samobieżnych decyduje w wielu pr...
20 Lutego 2017, autor: Krzysztof Szymański
Nawożenie jęczmienia ozimego wiosną ma dużego znaczenie w kontekście k...
27 Października 2016, autor: Krzysztof Szymański
Suszenie kukurydzy to temat bardzo ważny, dlatego w ramach cyklu artyk...
19 Grudnia 2016, autor: prof. dr hab. Aleksander Lisowski
W poniższym wpisie autor opisuje najważniejsze kwestie związane z tema...
04 Czerwca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Ochrona zbóż przed chorobami przed chorobami to temat ważny i skomplik...
30 Czerwca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Zwójki liściowe to grupa szkodników, która co roku, regularnie, w różn...