Nawożenie pszenżyta ozimego wiosną

28 Lutego 2017
 | Kategoria: Nawożenie

Pszenżyto ozime na wytworzenie tony ziarna wraz z odpowiednim plonem słomy pobiera wg Czuby (1996) 22 kg azotu, co oznacza że przy plonie 8 t/ha potrze­ buje 176 kg N/ha. W intensywnej technologii azot stosuje się w trzech terminach.

Pierwsza dawka jest stosowana tuż przed lub podczas ruszenia wegetacji. W tym terminie stosuje się, w zależności od stanu plantacji i kondycji roślin, od 30 do 60 kg N/ha w formie saletry amonowej, Roztworu Saletrzano-­Mocznikowego (RSM), saletrzaku, salmagu, saletrosanu lub polifoski 21.

Drugą dawkę, w ilości 40­-60 kg N/ha, rozsiewa się na początku strzelania w źdźbło pszenżyta (BBCH 31-32) w formie saletry amonowej lub mocznika. W rejonach o niedoborach wody i na plantacjach z roślinami w słabszej kondycji dawkę tę należy przyspieszyć i zwiększyć.

Trzecią dawkę, w ilości 40­-50 kg N/ha, stosuje się w fazie liścia flagowego do początku kłoszenia pszenżyta (BBCH 37­-51) w formie mocznika. Rośliny wczesną wiosną wymagają dobrego zaopatrzenia w magnez i w siarkę. Składniki te można dostarczać dolistnie, podobnie jak w przypadku żyta. Ważne jest także dobre zaopatrzenie roślin w mikroelementy, w tym przede wszystkim w miedź. Na glebach lekkich trzeba uzupełnić wczesną wiosną nawożenie potasem, o ile z obawy przed wymyciem nie zastosowano go w całej dawce jesienią.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
20 Września 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Kolejna część naszego cyklu poświęconego gigantycznym opryskiwaczom. T...
04 Maja 2016, autor: Rafał Kowalski
W poniższym wpisie wspominamy o tym dlaczego wiosenne opryski mogą być...
21 Listopada 2016, autor: Krzysztof Szymański
Jednym z zabiegów stosowanych w bezorkowych systemach uprawy jest nawo...
02 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Plonowanie zbóż ozimych w znacznym stopniu zależy od prawidłowego nawo...
26 Stycznia 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Ładowarki teleskopowe, przegubowe, wózki widłowe… to maszyny, które z...
21 Marca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Głównymi bohaterami dzisiejszych rozmyślań mechanizacyjnych są siewnik...