Wygodne monitorowanie azotu

26 Października 2015
 | Kategoria: Nawożenie

W związku z tym, że na naszym blogu w najbliższym czasie pojawi się trochę więcej materiałów związanych z azotem (pierwszy materiał już się ukazał: "Azot w dobrej formie"), to i ja postanowiłem dołączyć do tego tematu. Poniżej wzmianka na temat urządzenia, które nie jest rynkową nowością, ale jego funkcjonalność może okazać się bardzo pomocna.

Zawartość chlorofilu

Yara N-Tester, to niewielki ręczny aparat elektroniczny służący do pomiaru zawartości chlorofilu w liściach umożliwiający ustalenie zawartości azotu w organach asymilacyjnych rośliny. Urządzenie to ma ułatwiać ustalenie optymalnej dawki nawożenia azotem.

Zapotrzebowanie roślin na azot zmienia się w czasie wegetacji i jest zależne m.in. od czynników klimatycznych (opady, temperatura). W związku z tym stosowanie stałej dawki azotu nie jest rozwiązaniem optymalnym. Może powodować zbyt duże zasilenie roślin azotem, innym razem – zbyt małe. Konsekwencje takiej sytuacji są oczywiste – niepotrzebne koszty oraz straty wydajności.

N-Tester umożliwia uzyskanie informacji o aktualnym stanie odżywienia rośliny. Za jego pomocą można szybko określić zawartość chlorofilu w liściach i ustalić zawartość azotu w organach asymilacyjnych roślin. Do wykonania pomiaru nie są potrzebne dodatkowe urządzenia, a cały proces jest przeprowadzany bezpośrednio na polu. Aparat ten wykazuje różnice w zabarwieniu liści wynikające z różnicy dawki nawożenia azotem w wysokości 20 kg/ha.

Zmierz i zanotuj

Za pomocą tego urządzenia można sprawdzić rzeczywistą ilość azotu uwolnionego z nawozu lub gnojowicy. Innymi słowy N-Tester pozwala również określić jak dobrze przyswajany jest dostarczany na pole azot w trakcie sezonu wegetacyjnego. 

Dane z pomiarów dokonywanych co 4-5 dni wprowadzone do tabeli monitoringu pozwalają na wizualizację tempa odżywiania roślin azotem. Dopóki wartości pomiarowe znajdują się w zakresie wartości optymalnych, można mieć pewność że rośliny są dobrze odżywione, jeżeli spadną poniżej wartości krytycznej – jest to sygnał informujący o konieczności przeprowadzenia zabiegu nawożenia.

N-Tester jest urządzeniem programowalnym. Jak informuje producent – „Dzięki temu możliwe jest przechowywanie w pamięci algorytmów zaleceń oraz czynników korekcyjnych dla odmian – tabele korekcyjne odmian zbóż są już zamieszczone w N-testerze.”


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
22 Kwietnia 2019, autor: Krzysztof Szymański
Największe straty azotu przypadają w miesiącach maj, czerwiec i lipiec...
07 Lutego 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Massey Ferguson MF5610 Dyna-4 to pierwszy kołowy ciągnik, który w 2014...
02 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Plonowanie zbóż ozimych w znacznym stopniu zależy od prawidłowego nawo...
25 Stycznia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Niedawno pisałem o różnych formach azotu w glebie. Realnym zagrożeniem...
06 Sierpnia 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Kilka tygodni temu pisałem o tym jakie cechy może mieć auto, które spr...
14 Marca 2016, autor: Krzysztof Szymański
W tej części cyklu "nawożenie kukurydzy" poruszamy szczegółowo temat a...