Na e-pole.pl temat nawożenia azotem oraz wykorzystania azotu przez rośliny był poruszany wielokrotnie. Pisaliśmy o nawożeniu azotem, a także o stabilizacji azotu w glebie. W tym kontekście sporo miejsca poświęciliśmy preparatowi N-Lock. Dzisiejszy wpis również dotyczy tej kwestii, ale z zupełnie innej strony. Przedstawiamy Wam bowiem opinię użytkownika.
N-Lock w rzepaku – opinia Pana Andrzeja
Chciałbym się z Wami podzielić pewnymi refleksjami z moich żniw rzepaczanych, które udało mi się zebrać w ostatni weekend (21-22.07 – przyp. red.) rzepak bo akurat 2 dni nie padało. Przy czym pogoda ogólnie nie jest sprzyjająca. Bardzo dużo rzepaku jeszcze stoi w polu, a zboża porastają w kłosach. Średni plon rzepaku wyszedł u mnie 4,856 tony jak na ten rok to całkiem nieźle :) . Na jednym z pól zrobiłem pewien zabieg z N-Lockiem o, którym chciałbym Wam opowiedzieć i plon rzepaku poszybował na 5,251 tony przy wilgotności 6.7 %.
W tym rozwiązaniu kolejno od jesieni:
- został zasiany rzepak z Lumiposą w rozstawach 45 cm siewnikiem do buraków w ilości 42 roślin na m2 (zresztą wszędzie taki miałem zasiany),
- nawożenie 60 kg N w RSM,
- 10 kg mikrogranulatu PMX 500 kg / ha Korn Kali,
- na chwasty: 0,5 l / ha Perenalu na samosiewy jęczmienia i chwasty jednoliścienne,
- w fazie 4 liści rzepaku Metazanex 1,4 l / ha + Navigator 0,25 l / ha.
- skracanie to 0,5 Caryx + 0,5 tebukonazol + BOR 300 g / ha i na tym jesień zakończono.
Wiosnę rozpocząłem od nawożenia Kiserytem w dawce 150 kg / ha... i najważniejszy zabieg, który nie był wykonywany na żadnym innym polu, czyli N-Lock + 600 l RSM + S czyli 200 kg N / ha na raz z N-Lockiem (przy normalnych warunkach, czyli nie za późno, ale też nie byłem pierwszy :) ). Na tym nawożenie azotowe zakończyłem.
Później poszły następujące zabiegi:
- BOR 600 g /ha,
- regulator Caryx 0,5 l / ha+ tebukonazol 0,5 l / ha + Nurelle 0,6 l / ha,
- zielony pąk Avaunt 0,17 l / ha,
- na pierwsze płatki Mavrik 0,2 l / ha (było bardzo sucho, 45 dni nie spadła kropla deszczu),
- i na koniec opadania płatków mój autorski mix, czyli Reveller 1 l + Proteus 0,45 l + Mospilan 100 g / ha.
Reasumując nie dałem tam żadnego gwiezdnego pyłu (nawozów dolistnych), żadnego aminokwasu, rzepak nie był dosuszany ani sklejany. Był zdrowy i pomimo kapryśnej deszczowej pogody nie osypał się. Zasobność gleby w fosfor i potas na średnim poziomie, pH 6,7. Dlatego jeżeli ktoś z nas ma jakieś wątpliwości co do działania produktu, to powyższy przykład doskonale ukazuje, że preparat N-Lock działa, można na nim całkiem nieźle zarobić, a i jeszcze pozwala na oszczędności, bo w RSM azot jest praktycznie tak tani, jak w moczniku, a i wystarczył jeden przejazd i o nawożeniu azotowym można by już zapomnieć.
Pozdrawiam Andrzej