Jak zatrzymać azot w glebie?

22 Kwietnia 2019
 | Kategoria: Nawożenie

Największe straty azotu przypadają w miesiącach maj, czerwiec i lipiec. Niestety, w tym czasie rośliny pobierają go najwięcej. Powstaje pytanie jak powstrzymać wspomniane straty?

Wiosną zboża wchodzą w okres aktywnego wzrostu. Rozpoczyna się faza krzewienia i pojawia się wiele nowych pędów. Zaczynają one pobierać duże ilości azotu. Azot jest kluczowym pierwiastkiem również w przypadku kukurydzy (więcej: "Nawożenie kukurydzy – azot") oraz innych upraw (o rzepaku więcej: "Uprawiamy rzepak ozimy – nawożenie przedsiewne"). Problem pojawia się, gdy azotu w glebie jest “za mało”. Jak pisaliśmy wcześniej, nawet przy optymalnym nawożeniu upraw, rośliny wciąż mogą odczuwać deficyt tego pierwiastka. Dlaczego? Odpowiedzią tutaj jest sam azot, a właściwie forma w jakiej jest dostępny w glebie. Pisaliśmy o tym na blogu, ale tym razem zamiast odsyłać Was do tekstu zachęcamy, aby poświęcić 5 minut na poniższy film.

Rośliny pobierają azot w postaci amonowej i azotanowej. Jednak są istotne różnice w obu sytuacjach. Więcej na ten temat w kolejnym filmie:

Rozwiązaniem problemu strat azotu jest stosowanie stabilizatorów azotu. Najlepszym przykładem w tym przypadku jest N-Lock™ Max (więcej o N-Locku: tutaj). W skrócie o efektach stosowania stabilizatora N-Lock Max dowiedzie się z kolejnego krótkiego filmu:


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
24 Października 2017, autor: Krzysztof Szymański
Po raz kolejny na blogu e-pole.pl poruszamy kwestię nawożenia azotem....
17 Sierpnia 2020, autor: Krzysztof Szymański
Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego webinaria e-pole, które w pełni...
27 Grudnia 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Jakie auto sprawdzi się najlepiej w gospodarstwie? Samochód terenowy,...
15 Sierpnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Odpowiedni dobór odmian pszenicy ozimej ma znaczący wpływ na na końcow...
25 Sierpnia 2020, autor: Krzysztof Szymański
Zebraliśmy wszystkie najważniejsze kwestie związane z uprawą rzepaku i...
30 Kwietnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Nawożenie pszenicy ozimej azotem w dużym stopniu decyduje o plonowaniu...