Jak zatrzymać azot w glebie?

22 Kwietnia 2019
 | Kategoria: Nawożenie

Największe straty azotu przypadają w miesiącach maj, czerwiec i lipiec. Niestety, w tym czasie rośliny pobierają go najwięcej. Powstaje pytanie jak powstrzymać wspomniane straty?

Wiosną zboża wchodzą w okres aktywnego wzrostu. Rozpoczyna się faza krzewienia i pojawia się wiele nowych pędów. Zaczynają one pobierać duże ilości azotu. Azot jest kluczowym pierwiastkiem również w przypadku kukurydzy (więcej: "Nawożenie kukurydzy – azot") oraz innych upraw (o rzepaku więcej: "Uprawiamy rzepak ozimy – nawożenie przedsiewne"). Problem pojawia się, gdy azotu w glebie jest “za mało”. Jak pisaliśmy wcześniej, nawet przy optymalnym nawożeniu upraw, rośliny wciąż mogą odczuwać deficyt tego pierwiastka. Dlaczego? Odpowiedzią tutaj jest sam azot, a właściwie forma w jakiej jest dostępny w glebie. Pisaliśmy o tym na blogu, ale tym razem zamiast odsyłać Was do tekstu zachęcamy, aby poświęcić 5 minut na poniższy film.

Rośliny pobierają azot w postaci amonowej i azotanowej. Jednak są istotne różnice w obu sytuacjach. Więcej na ten temat w kolejnym filmie:

Rozwiązaniem problemu strat azotu jest stosowanie stabilizatorów azotu. Najlepszym przykładem w tym przypadku jest N-Lock™ Max (więcej o N-Locku: tutaj). W skrócie o efektach stosowania stabilizatora N-Lock Max dowiedzie się z kolejnego krótkiego filmu:


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
02 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Plonowanie zbóż ozimych w znacznym stopniu zależy od prawidłowego nawo...
28 Stycznia 2020, autor: Krzysztof Szymański
Z poniższego wpisu dowiesz się jak rozpoznać konkretne objawy niedobor...
14 Września 2020, autor: Krzysztof Szymański
W materiale przyglądamy się bliżej zmiennemu dawkowaniu nawozów, szcze...
02 Czerwca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Mamy dla Was ciekawy artykuł, a mówiąc dokładniej zapis rozmowy z dora...
19 Stycznia 2020, autor: Marek Chorzępa
Niedawno pisaliśmy o mączniaku jabłoni, czyli dość pospolitej chorobie...
21 Listopada 2016, autor: Krzysztof Szymański
W związku z nadchodzącą zimą na naszym blogu pojawi się więcej tekstów...