Publikacje » Hodowla » Kuchnie paszowe w systemach automatycznego żywienia krów

Kuchnie paszowe w systemach automatycznego żywienia krów

24 Kwietnia 2021

Wzrost liczebności stada krów pociąga za sobą większe nakłady pracy. W dobie niedoboru wykwalifikowanych pracowników na znaczeniu zyskują systemy automatycznego żywienia zwierząt.

dr inż. Jacek Skudarski

W automatycznych systemach żywienia zwierząt zastosowanie znajdują automatyczne roboty paszowe. W tychże rozwiązaniach robot pobiera paszę z instalacji określanych mianem kuchni paszowej. Kuchnie paszowe oferują mniejsze nakłady pracy i czasu oraz lepsze wykorzystanie paszy w porównaniu z tradycyjnymi systemami żywienia.

Zautomatyzowane systemy żywienia

Automatyczne systemy żywienia ze względu na sposób transportu i zadawania paszy dzieli się na stacjonarne oraz mobilne. W pierwszym z nich stosowany jest stacjonarny mieszalnik (mikser) oraz przenośnik taśmowy do zadawania paszy. W systemie mobilnym również spotykany jest mieszalnik stacjonarny, który przygotowuje paszę i dokonuje jej załadunku do skrzyni ładunkowej automatycznego robota podwieszanego na szynie lub poruszającego się na własnym podwoziu. W tym przypadku do robota paszowego zasypywana jest gotowa i wymieszana pasza. W innej opcji robot paszowy podjeżdża pod określone urządzenia kuchni paszowej, gdzie następuje załadunek poszczególnych rodzajów komponentów paszowych. W dalszej kolejności komponenty te są mieszane w zbiorniku robota. W każdym ze wspomnianych systemów funkcjonuje kuchnia paszowa, która jest przestrzenią gromadzącą dowolne rodzaje paszy. Ilość paszy gromadzona w kuchni paszowej wystarcza na kilka dni. Funkcjonowanie automatycznego systemu zadawania pasz wymaga jednorazowego (raz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online