Publikacje » Uprawy » Warunki stosowania herbicydu Zypar

Warunki stosowania herbicydu Zypar

26 Marca 2019

Jakiś czas temu po raz pierwszy pisaliśmy o herbicydzie Zypar. Dzisiaj czas na wpis, w którym znajdziecie najważniejsze informacje związane z jego stosowaniem.

Warunki stosowania: termin i dawka

Zypar jest herbicydem wiosennym, który najlepsze efekty przynosi po zastosowaniu we wczesnych fazach rozwojowych. Choć w przypadku przytulii czepnej i jasnoty purpurowej Zypar działa również w zaawansowanych fazach rozwojowych (w przypadku przytulii nawet do 90 cm wysokości). Herbicyd można stosować wiosną, po wznowieniu wegetacji, od fazy 3 liścia do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego. Mowa o fazach BBCH 13-45.

Dawkowanie w pszenicy ozimej, życie, pszenżycie ozimym, a także w pszenicy jarej i jęczmieniu jarym jest podobne i wynosi maksymalnie 1 l/ha w trakcie zabiegu. Minimalna zalecana dawka to 0,5 l/ha. 

Producent zaleca stosowanie w opryskiwaczu rozpylaczy płaskostrumieniowych lub antyznoszeniowych, o minimalnym zalecanym ciśnieniu 2-3 bary. Jeśli sam temat rozpylaczy i znoszenia cieczy jest dla Was interesujący, to zapraszam tutaj: “Znoszenie cieczy roboczej” i tutaj: “Na co zwracać uwagę przy doborze rozpylaczy?”.

Bezpieczne użytkowanie

Stosując Zypar na własnym polu należy pamiętać o zachowaniu strefy ochronnej, szerokiej na 5 m jeśli pryskana uprawa znajduje się w pobliżu plantacji winorośli, sadów a także upraw słonecznika, rzepaku, roślin bobowatych, warzyw, roślin ozdobnych, tytoniu, lnu, buraka cukrowego, ziemniaka itp. W przypadku nieużytków lub przed wschodami wspomniana strefa nie jest wymaga. 

Może się zdarzyć, że na opryskiwanych zbożach, pojawią się lekkie objawy fitotoksyczności, takie jak chlorozy czy zahamowanie wzrostu. Jeśli się zdarzą – bez obaw, mają charakter przemijający i nie wpływają na jakość plonu, ani jego wielkość.

Kiedy wstrzymać się z opryskiem?

Nie zaleca się stosowania preparatu jeśli roślina uprawna jest osłabiona w wyniku niedoboru składników pokarmowych (w tym mikroelementów). Dotyczy to również sytuacji, kiedy rośliny są uszkodzone przez choroby (jak chronić zboża przed chorobami przeczytasz w artykule Ochrona zbóż przed chorobami - wprowadzenie oraz w części II tego cyklu), szkodniki, przymrozki czy suszę, a także przed i po nocnych przymrozkach. W przypadku roślin pokrytych szronem również należy się wstrzymać z zabiegiem. Oprysk nie jest wskazany w uprawę owsa czy mieszanek zbożowych z udziałem owsa, a także w zbożach z wsiewką roślin bobowatych. 

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online