Uprawa zbóż w Polsce

18 Lipca 2016

Zaczyna się okres wakacyjny, co dla wielu rolników oznacza jeden z najcięższych okresów. Wysoka temperatura, upały, niska wilgotność, a do tego zbiory zbóż. W ramach przygotowania do tegorocznego sezonu żniwnego postanowiłem sprawdzić jakie gatunki zbóż cieszyły się w naszym kraju zainteresowaniem ze strony producentów w ostatnich latach. Na poniższych wykresach prezentuję m.in. powierzchnię zasiewu konkretnych gatunków zbóż, a także wysokość zbiorów. Materiałem źródłowym do rozważań ma temat zainteresowania uprawą zbóż są dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Powierzchnia zasiewów

Powierzchnia zasiewów zbóż ogółem mieści się w ostatnich latach w granicach 7 500 tys. ha. Tak stan utrzymuje się już od kilku lat, jednak udział poszczególnych gatunków w obrębie tej liczby bywa zróżnicowany, co najlepiej widać na wykresie:

Powierzchnia zasiewów zbóż w tys. ha [źródło: GUS]

Duże zmiany widać również w przypadku uprawy zbóż ozimych i jarych. Co przedstawiłem na poniższych wykresach:

Powierzchnia zasiewów zbóż w Polsce z rozróżnieniem gatunków ozimych i jarych. [źródło: GUS]

Wysokość zbiorów zbóż

Ciekawych danych dostarczają również informacje dotyczące plonowania poszczególnych gatunków zbóż w naszym kraju.

Zbiory zbóż w kolejnych latach w Polsce. [źródło: GUS]
Zbiór zbóż w Polsce z uwzględnieniem poszczególnych gatunków. [źródło: GUS]
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024