Szara pleśń, czyli niszczyciel truskawki

23 Kwietnia 2016

Może ten "morderca" to lekka nadinterpretacja, ale faktem jest, że straty w uprawach truskawek spowodowane szarą pleśnią mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest najczęściej grzyb z klasy workowców – Botrytis cinerea – stadium konidialne Botryotinia fuckeliana. Miałem okazję ostatnio zobaczyć efekty jego działania uznałem więc, że to dobry temat na wpis.

Spektrum działania tego agrofaga jest znacznie szersze zarówno w kontekście roślin, jak i atakowanych organów (m.in. łodygi, liście, kwiaty) niż wspomniane owoce truskawki. W sadownictwie szara pleśń atakuje również porzeczki, borówkę i maliny. Stanowi również zagrożenie dla winnic. Podczas przechowywania atakuje bez opamiętania. Narażone są również uprawy warzywnicze, takie jak pomidory, fasola czy sałata.

Sprawcą ataku choroby jest zwykle grzyb zimujący na martwych częściach roślin. Kiedy wiosną wzrasta temperatura oraz wilgotność powietrza, pojawiają się opady, intensywne mgły i rosy, to Botrytis cinerea odbiera to jak zaproszenie do infekcji właściwej.

W przypadku ataku (np. na truskawki), na danej części rośliny pojawiają się brązowe plamy, które z czasem się powiększają. Na zainfekowanych dojrzałych owocach można zaobserwować charakterystyczne gnijące plamy, które z czasem pokrywają się szarym pylącym nalotem. Stąd też sama nazwa.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024