Sucha zgnilizna – mapa dla producentów rzepaku

18 Marca 2019

Zaledwie kilka dni temu opublikowaliśmy na łamach naszego bloga mapę temperatury gleby, a dzisiaj kolejna, zupełnie inna, propozycja. Przygotowaliśmy dla Was mapę prognozowania zagrożenia upraw rzepaku wystąpieniem suchej zgnilizny kapustnych. Sucha zgnilizna kapustnych to przykład choroby rzepaku, która może wydatnie wpłynąć na zmniejszenie plonu.

Nasza nowa mapa powstała w oparciu o System Prognozowania Epidemii Chorób, czyli SPEC. Jest to pierwszy w Polsce system prognozowania zagrożenia rzepaku przez suchą zgniliznę kapustnych uruchomiony w 2004 roku. W ramach SPEC bada się stężenie w powietrzu zarodników workowych grzybów chorobotwórczych Leptosphaeria maculans oraz Leptosphaeria biglobosa, czyli tych odpowiedzialnych za zarażenie suchą zgnilizną.

Mapa dostępna jest tutaj: "Choroby rzepaku – mapa zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych"

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024