Środek na mszyce

15 Kwietnia 2019

Mszyce to przykład szkodnika, którego znają chyba wszyscy. Pojedyncze osobniki są tak małe, że ich niemal nie widać. Jednak skutki działania całej kolonii trudne są do przeoczenia. A niestety dla rolników i plantatorów szkodnik ten namnaża się bardzo szybko (więcej na temat mszyc we wpisie “Mszyce”). Powstaje pytanie o środek na mszyce, preparat, który poradzi sobie z tym dość popularnym problemem. 

Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o fungicydowej nowości opartej na substancji aktywnej Isoclast active. Bohaterem tego wpisy był Closer. Nadszedł czas, aby poświęcić mu nieco więcej miejsca.

Środek na mszyce – Closer

Closer™ to insektycyd, którego budowa oparta jest na substancji aktywnej Isoclast™ active i przeznaczony jest do zwalczania szkodników ssących. To co ma wyróżniać ten preparat to wysoka skuteczność działania i bezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.

W kontekście skuteczności warto zaznaczyć, że producent informuje, iż pierwsze objawy działania widoczne są u szkodników już kilka minut po aplikacji. Co więcej, po dwóch tygodniach od zastosowania Closer jest wciąż skuteczny. Przeprowadzono badania porównawcze zestawiając Closera z preparatami opartymi na acetamiprydzie i flonikamidzie. Dawka substancji aktywnej wyniosła odpowiednio 24, 75 i 60 g na hektar. Lustracja upraw już po 3 dniach dowiodła iż najlepiej poradził sobie właśnie Closer (94,8% zwalczonej mszycy kapuścianej). W przypadku pozostałych preparatu wskaźnik skuteczności wyniósł odpowiednio 92,3 oraz 84,8%.   

Po zastosowaniu preparat przemieszcza się w roślinie na dwa sposoby: translaminarnie i systemicznie. W pierwszym przypadku oznacza to przenikanie z powierzchni liścia do jego wnętrza, chroniąc go w całości (nie tylko po opryskanej stronie), co pomaga dotrzeć do szkodników ukrytych w obrębie pokroju rośliny. Sposób systemiczny oznacza przemieszczanie się środka do nowych przyrostów przez ksylem, dzięki czemu chroni najmłodsze części rośliny, które nie były opryskane.

Termin i dawka

closer jest preparatem, który ma rejestrację w kapuście głowiastej, brokule, brukselce, kalafiorze, sałacie, szpinaku i ziemniaku. We wszystkich powyższych uprawach zalecana (a tym samym maksymalna) dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 l/ha.

Termin stosowania tego środka na mszyce w warzywach obejmuje okres od fazy wykształcenia 9 liści właściwych (BBCH 19) do fazy osiągnięcia typowej wielkości roślin (BBCH 49). Na plantacjach ziemniaczanych zaleca się stosowanie Closera od fazy tworzenia bocznych odgałęzień do fazy widocznych pierwszych pąków kwiatowych pierwszego kwiatostanu (BBCH 20-59) i/lub od fazy widocznych pierwszych jagód (BBCH 70). Zabieg należy przeprowadzić po pojawieniu się pierwszych kolonii mszyc.

Warunki stosowania

Okres karencji Closera wynosi 7 dni. Jest to również jeden z bezpieczniejszych preparatów w kontekście pszczół i innych owadów pożytecznych. Jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami, to jego wpływ na owady jest minimalny. Po pierwsze rozkłada się do metabolitów, które są nieszkodliwe dla pszczół. Jest nieszkodliwy dla pszczół zaraz po tym jak wyschnie. Co więcej, nie stwierdzono szkodliwości dla rodzin pszczelich po żywieniu ich pyłkiem z roślin traktowanych środkiem Closer.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024