Siewniki punktowe – przegląd rozwiązań cz. 2

24 Maja 2018

Czas na drugą część materiału poświęconego ciekawym rozwiązaniom siewnikowym w grupie siewników punktowych. Część pierwsza jest już od kilku dni dostępna na naszym blogu. Dzisiaj odcinek drugi.

Maschio-Gaspardo

Julia to gigantyczna konstrukcja opracowana przez włoskich projektantów Maschio-Gaspardo. Szerokość robocza tej konstrukcji wynosi 18 m. Jednak, co warte podkreślenia, maszyna w pozycji transportowej zajmuje jedynie 3 m. Na tak dużej szerokości rozmieszczono 24 sekcje wysiewające. Nacisk redlicy jest regulowany do maksymalnie 200 kg. 

W Julii można zastosować także sekcje wysiewające wyposażone w elektryczny napęd aparatu dozującego o nazwie Isotronic. Każda sekcja ma “swój” silnik. Co więcej, zrezygnowano z wszelkiego rodzaju przekładni, wałków czy łańcuchów. Przedstawiciele Maschio podkreślają, że dzięki temu precyzja sterowania i dozowania nasion jest znacznie większa. Całość jest kontrolowana za pomocą panelu ISOBUS z kabiny ciągnika. 

Z przodu siewnika umieszczono montowany wzdłużnie duży zbiornik z komorą o pojemności 7000 l na nawóz oraz z centralnym zbiornikiem na nasiona o pojemności 2000 l. Masa siewnika Julia wynosi ponad 13 ton, a do poprawnej pracy potrzebny jest ciągnik o mocy minimalnej 350 KM.

Fot. Maschio-Gaspardo

Pöttinger

Kilka lat temu swoją koncepcję na punktowy wysiew nasion opracował również Pöttinger. Austriacy postanowili połączyć możliwość siewu punktowego z siewem zbóż w jednej konstrukcji. Efektem prac nad taką koncepcją był Aerosem ADD. Jest to siewnik nabudowany na sekcji uprawowej o szerokości 3, 3,5 lub 4 m. 

Aerosem ADD wyposażono w specjalny zbiornik, który standardowo przystosowany jest do wysiewu zbóż. Natomiast podnosząc dwie ruchome części jego dna można szybko przekształcić go w zbiornik z trzema komorami, a elementy dna zaczynają funkcjonować jako ściany grodziowe. W takiej konfiguracji skrajne komory, to komory nasienne, a środkowa część pełni rolę zbiornika nawozowego. Poniżej zbiornika umieszczono dwie przystawki do wysiewu kukurydzy z aparatami wysiewającymi. Pojedynkowane nasiona transportowane są do redlic (delikatnie przezbrojone redlice względem Aerosem A). Przed redlicą umieszczony jest czujnik optyczny, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie przepływu nasion. Szerokość międzyrzędzi może wynosić 37,5 lub 75 cm. Opisany wyżej system nosi nazwę PCS i został zaprezentowany kilka lat temu (w 2013 roku Pöttinger otrzymał za to rozwiązanie srebrny medal Agrotechniki). 

Ciekawą nowinką techniczną zaprezentowaną w 2017 rok był PCS Duplex Seed. To system siewu kukurydzy umożliwiający wysiew w podwójnym rzędzie. Nasiona w obrębie jednego rzędu wysiewane są naprzemiennie w pasach oddalonych od siebie o 12,5 cm. Należy jednak zaznaczyć, że szerokość między rzędami wynosi 75 cm, w związku z czym zbiór jest możliwy przy korzystaniu z tradycyjnych sieczkarni. Taka technologia siewu gwarantuje więcej miejsca nasionom oraz później dojrzałym roślinom. Młode rośliny mają lepszy dostęp do światła czy wody, jest mniejsza konkurencja, a rozwijające się rośliny mają lepiej rozbudowany system korzeniowy. 

Według testów przeprowadzonych w 2015 roku przez Uniwersytet Zasobów Naturalnych w Wiedniu stosując taką technologię siewu można liczyć na wzrost plonowania (przy takiej samej obsadzie) do 11% przy kukurydzy na kiszonkę i 8% przy kukurydzy na ziarno. 

Fot. Pottinger

Weremczuk

Max Pneumatic to pneumatyczny siewnik punktowy produkowany przez polską firmę Weremczuk. Maszyna przeznaczona jest do wysiewu rozmaitych gatunków warzyw (np. marchew, pietruszka, cebula, burak, kapusta, por, rzodkiewka i in.). Jest to siewnik, w którym aparaty wysiewające pracują w układzie podciśnieniowym. Pojedynkowane nasiona są przysysane do otworów tarczy wysiewającej, po czym są zwalniane i wysiewane. Wysiew możliwy jest zarówno na płasko, na redlinach oraz na zagonach. W zależności od potrzeb Max Pneumatic może być wyposażony w 2, 3, 4, 5, 6 lub 8 sekcji roboczych. Jest to konstrukcja dobrze znana wśród gospodarstw trudniących się produkcją warzyw. 

W ofercie firmy Weremczuk jest także siewnik Max Pneumatic przeznaczony do siewu ogórka wprost do gruntu (także na folii). Rozstaw nasion w rzędzie jest regulowany w zakresie od 32 do 35 cm. Natomiast głębokość wysiewu można zmieniać od 2 do 5 cm. Stałe przełożenie napędu sekcji zapewnia jednakowy obrót koła napędowego i wysiewającego. Warto zaznaczyć, że użytkownicy korzystający obecnie z siewnika Max Pneumatic mogą dokupić samą sekcję do wysiewu ogórka, ponieważ jest ona kompatybilna ze standardową wersją siewnika.

Fot. Weremczuk
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024