Publikacje » Uprawy » Renowacja łąk i pastwisk - program Grass into Gold

Renowacja łąk i pastwisk - program Grass into Gold

5 Czerwca 2017

Tematyka ochrony łąk i pastwisk przed chwastami była na naszym blogu poruszana kilkukrotnie. Jednym z pierwszych wpisów był "Dlaczego odchwaszczać użytki zielone?". Pisaliśmy też o tym jak zwalczać chwasty na użytkach zielonych. Oddzielny wpis poświęciliśmy samym chwastom, które występują na łąkach i pastwiskach. Na koniec dr hab. Piotr Goliński przygotował wpis z konkretnymi przykładami ochrony.

Dzisiaj kontynuujemy tą tematykę, ale w nieco innym tonie. W ubiegłym roku uruchomiono program “Grass into Gold”, który miał na celu pomóc rolnikom zwiększyć efektywność produkcyjną łąk i pastwisk. Uczestnikami programu są gospodarstwa mleczne z całego kraju, których pola wymagały renowacji. Akcja “Grass into Gold” miała również pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest możliwe zwiększenie opłacalności produkcji mlecznej poprzez renowację użytków zielonych. Każdy uczestnik miał również możliwość dowiedzieć się jak tego typu proces przeprowadzić. Najlepsze jest to, że efekty prac mogą obejrzeć wszyscy... ale o tym nieco niżej.

Program już trwa, ale wciąż jest możliwość do niego dołączyć. Aby tego dokonać trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na tej stronie, należy opisać swoje problemy z prowadzeniem użytków zielonych i przesłać zdjęcia. Warto zaznaczyć, że każdy kto wypełni takie zgłoszenie otrzyma specjalny poradnik “Vademecum użytków zielonych czyli jak poprawić wydajność łąk i pastwisk”.

To co może się Wam spodobać, to fakt, iż uczestnicy tego programu prowadzą swego rodzaju blogi lub jak kto woli - dzienniczki dostępne w internecie. Znajdziecie tam dokładny opis gospodarstwa biorącego udział w projekcie, opis problemu z jakim musiał się borykać producent, a także lokalizację gospodarstwa. Najciekawsze, czyli chronologicznie ułożone wpisy znajdziecie niżej. Opisane w nich są wszystkie zabiegi jakich dokonano w danym gospodarstwie. Naprawdę ciekawa lektura. Tak wygląda karta gospodarstwa Bogusława i Piotra Krępskich z okolic Przasnysza.

“Grass into Gold” to autorski program dwóch firm specjalistycznych. Mowa o Dow AgroSciences trudniącej się produkcją środków ochrony roślin oraz Barenbrug, czyli eksperta w zakresie produkcji nasion traw oraz roślin motylkowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie akcji.

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online