Publikacje » Uprawy » Ochrona kukurydzy przed szkodnikami

Ochrona kukurydzy przed szkodnikami

6 Lipca 2015

Ochrona przed szkodnikami jest jednym z podstawowych zabiegów w uprawie kukurydzy. Średnie straty powodowane przez szkodniki wynoszą około 20 % plonu kukurydzy, a w warunkach sprzyjających ich rozwojowi mogą być dużo większe. Uszkodzenia młodych roślin mogą być niekiedy tak duże, że zachodzi konieczność likwidacji plantacji kukurydzy.

Wzrastający areał oraz następujące ocieplenie klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się i pojawianiu nowych szkodników tej coraz popularniejszej rośliny uprawnej. Oprócz szkodliwości bezpośredniej wiele z nich wykazuje szkodliwość pośrednią – powodowane przez nie uszkodzenia ułatwiają zainfekowanie roślin grzybami i wirusami, czy wtargnięcie innych szkodników.

Aby zapobiec stratom w plonach kukurydzy należy stosować łączenie wielu metod zwalczania agrofagów. Bardzo ważnym aspektem ochrony kukurydzy przed chorobami i szkodnikami jest optymalna agrotechnika uprawy. Siew kukurydzy w wieloletnim zmianowaniu z innymi roślinami uprawnymi obniża liczebność szkodników i częstość występowania chorób. Ważne jest także zwalczanie chwastów, stosowanie głębokiej orki i podorywki, a w przypadku zagrożenia masowymi pojawami szkodników użycie odpowiednich środków chemicznych.

Pamiętać należy także o doborze odpowiednich mieszańców kukurydzy, mniej podatnych na ataki szkodników i porażanie przez choroby.

PS. Przygotowaliśmy czarną listę szkodników kukurydzy: część 1, część 2, część 3.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online