Ochrona kukurydzy przed szkodnikami

6 Lipca 2015

Ochrona przed szkodnikami jest jednym z podstawowych zabiegów w uprawie kukurydzy. Średnie straty powodowane przez szkodniki wynoszą około 20 % plonu kukurydzy, a w warunkach sprzyjających ich rozwojowi mogą być dużo większe. Uszkodzenia młodych roślin mogą być niekiedy tak duże, że zachodzi konieczność likwidacji plantacji kukurydzy.

Wzrastający areał oraz następujące ocieplenie klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się i pojawianiu nowych szkodników tej coraz popularniejszej rośliny uprawnej. Oprócz szkodliwości bezpośredniej wiele z nich wykazuje szkodliwość pośrednią – powodowane przez nie uszkodzenia ułatwiają zainfekowanie roślin grzybami i wirusami, czy wtargnięcie innych szkodników.

Aby zapobiec stratom w plonach kukurydzy należy stosować łączenie wielu metod zwalczania agrofagów. Bardzo ważnym aspektem ochrony kukurydzy przed chorobami i szkodnikami jest optymalna agrotechnika uprawy. Siew kukurydzy w wieloletnim zmianowaniu z innymi roślinami uprawnymi obniża liczebność szkodników i częstość występowania chorób. Ważne jest także zwalczanie chwastów, stosowanie głębokiej orki i podorywki, a w przypadku zagrożenia masowymi pojawami szkodników użycie odpowiednich środków chemicznych.

Pamiętać należy także o doborze odpowiednich mieszańców kukurydzy, mniej podatnych na ataki szkodników i porażanie przez choroby.

PS. Przygotowaliśmy czarną listę szkodników kukurydzy: część 1, część 2, część 3.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024