Groźne chwasty w rzepaku cz.1

22 Sierpnia 2016

Uprawy rzepaku ozimego narażone są na zagrożenie ze strony wielu gatunków chwastów. Wśród najczęściej występujących roślin są między innymi ostrożeń polny, przytulia czepna czy fiołek polny. Popularnych gatunków chwastów jest znacznie więcej. Opowiem o nich w kolejnych częściach cyklu "groźne chwasty w rzepaku"

Ostrożeń polny

Ostrożeń to potężny, łatwy do rozpoznania chwast. Siewka jest rozetą ze skrętolegle ułożonymi liścieniami. Dojrzałe rośliny osiągają wysokość do 150 cm, a w niektórych przypadkach jeszcze większą. Liście ma wydłużone o zmiennym kształcie (dolne ogonkowe, a pozostałe siedzące). Elementem charakterystycznym są kolce występujące na obrzeżach liści. Kwiaty to liczne, małe koszyczki.

Ostrożeń polny. Fot. Rafał Kowalski

Szkodliwość ostrożnia. Jest to roślina stanowiąca solidne zagrożenie dla rzepaku, bowiem skutecznie go zagłusza. Ostrożeń wyposażony jest w rozbudowany system korzeniowy, który pozbawia rośliny konkurencyjne wody, azotu oraz innych składników mineralnych. Może także uszkadzać korzenie i wyraźnie obniżać plon.

Przytulia czepna

Podobnie jak ostrożeń jest to jeden z tych chwastów, który nawet we wczesnym stadium rozwoju nie jest trudny do rozpoznania. Wszystko dzięki charakterystycznym okółkom, których na jednej łodydze może być nawet kilkanaście. Występują one również w początkowym etapie rozwoju rośliny. Z okółków wyrastają wydłużone liście. Natomiast siewka ma charakterystyczne duże liścienie z wcięciami na końcach.

Przytulia czepna. Fot. Rafał Kowalski

Szkodliwość przytulii. Przytulia uczepia się sąsiadujących roślin i wspina się po nich. W ten sposób utrudnia rozwój pobliskich osobników, zagłusza je. Przytulia potrafi skutecznie zasłaniać dostęp do światła i spowalniać wzrost. Kolejne problemy pojawiają się podczas zbioru. Chwast ten utrudnia zbiór i zanieczyszcza plon nasionami.

Fiołek polny

Fiołek z kolei jest rośliną niewielką. Najczęściej osiąga wysokość do maksymalnie 20 cm, a często bywa niższy. Należy jednak zaznaczyć, że w optymalnych warunkach może osiągnąć dużo większą wysokość. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych agrofagów fiołek to całkiem atrakcyjna roślina z charakterystycznymi małymi kwiatami (dolne płatki białe, a górne jasnożółte lub wpadające odcieniem w fiolet). Dlatego też najczęściej nietrudno rozpoznać dojrzałą roślinę. Siewka ma okrągłe liście o pofałdowanych brzegach z wcięciami.

Fiołek polny. Fot. Rafał Kowalski

Szkodliwość fiołka. Niestety mimo walorów estetycznych, fiołek jest dużym zagrożeniem dla roślin uprawnych. Szczególnie w początkowej fazie wzrostu roślin konkuruje o wodę oraz składniki pokarmowe. Jedną z jego przewag jest szybkie tempo wzrostu. Co więcej, fiołek wytwarza dużą ilość nasion dzięki czemu łatwo się rozprzestrzenia. Jest to szczególnie widoczne jeśli nasiona chwastu zanieczyszczą materiał siewny. Fiołek występujący w dużych ilościach może doprowadzać do usychania roślin uprawnych.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024