Czym różnią się stabilizatory azotu?

18 Lipca 2016

Dostępne są dwa główne rodzaje stabilizatorów azotu: inhibitory ureazy i inhibitory nitryfikacji. Są one całkowicie różne. Inhibitory ureazy wpływają na enzym ureazę katalizującą hydrolizę mocznika, który pozostał na powierzchni gleby. Ten proces przekształca formę amidową w formę amonową.

Inhibitory ureazy zapewniają do 10 dni ochrony tylko formie amidowej (mocznikowej) występującej w zastosowanym nawozie.

Stabilizator azotu w postaci inhibitora nitryfikacji działa pełniej. Zmniejsza straty azotu w glebie wskutek wypłukiwania i denitryfikacji, utrzymując azot w strefie systemu korzeniowego, w miejscu i czasie, kiedy jest najbardziej potrzebny. Przykładem takiego preparatu jest N-Lock.

N-Lock jest trwały na powierzchni przez maksymalnie 10 dni, ale nie powoduje inhibicji (czyli zatrzymania aktywności) enzymu ureazy. Spowalnia on proces nitryfikacji (przemiany formy amonowej w azotanową) powodowany przez bakterie glebowe Nitrosomonas.

Kiedy 12 mm wody lub zabieg uprawowy przemieści do gleby mocznik i nitrapirynę (substancję czynną preparatu N-Lock), następuje spowolnienie procesu nitryfikacji.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024