Publikacje » Uprawy » Caruelle Stilla

Caruelle Stilla

18 Lipca 2017

Już od jakiegoś czasu miałem ochotę przygotować wpis nieco bardziej techniczny. W głowie miałem kilka nowinek z dziedziny ochrony roślin i koniec końców pewnie wszystkie pojawią się na blogu. Na razie jednak zaczynam od francuskiego opryskiwacza, który dwa lata temu “wpadł w oko” komisji konkursowej „Machine of the Year 2015”. Uznano go wówczas za najbardziej innowacyjną konstrukcję w kategorii opryskiwaczy. Mowa o modelu Stilla 460 produkowanym przez Caruelle.

Caruelle to francuska firma trudniąca się projektowaniem i budową opryskiwaczy już od 40 lat. W ofercie przedsiębiorstwa są urządzenia specjalistyczne wykorzystywane w sadach czy winnicach, ale również modele typowo rolnicze (zawieszane, zaczepiane i samojezdne). Opryskiwacz Stilla 460 to maszyna zaczepiana o dużej wydajności, skonstruowana z myślą o właścicielach większych gospodarstw - pojemność głównego zbiornika to 4600 l, a rozpiętość dostępnych belek polowych sięga 44 m.

We francuskim opryskiwaczu zastosowano kilka rozwiązań konstrukcyjnych, które przekładają się na jego funkcjonalność. Nowa idea Caruelle opracowywania innowacyjnych technologii nosi nazwę oSpraying.

Kropelka cieczy

Wygląd zewnętrzny maszyny ma przypominać kropelkę cieczy i chyba w rzeczywistości jest tutaj dużo podobieństwa. Zresztą sama nazwa „Stilla” to również nawiązanie do kropli (z łaciny). Zbiornik główny oraz zbiornik z wodą do płukania zostały zintegrowane z osłonami bocznymi. Wszystko w celu ochrony upraw oraz wewnętrznych części maszyny podczas zabiegu.

Stilla 460 ma krótką ramę i zmniejszony rozstaw kół względem wcześniejszych konstrukcji zaczepianych Caruelle. Zoptymalizowano również rozłożenie masy bez względu na stopień wypełnienia zbiornika (zbiornik z cieczą do mycia umieszczony z przodu). Wszystko w celu zwiększenia zwrotności maszyny i osiągnięcia dobrych właściwości jezdnych. Tylna część podwozia ma kształt litery V, dzięki czemu kąt skrętu kół wynosi 25°. Warto również zwrócić uwagę na hydrauliczną podporę dyszla, która również została opracowana w taki sposób, aby podczas pracy nie niszczyć upraw.

Francuskie innowacje

Jednak to, co budzi największe emocje w przypadku tego opryskiwacza, to szereg zupełnie nowych oraz systematycznie rozwijanych rozwiązań precyzyjnych, dotyczących sterowania maszyną i kontroli pracy. Specjaliści z Caruelle opracowali kilka systemów o dość skomplikowanych nazwach, które paradoksalnie mają ułatwić pracę opryskiwaczem Stilla 460.

is.oSpray odnosi się do nowego terminala ISOBUS, który pozwala zarządzać raportami z przeprowadzonych zabiegów. Dane zgromadzone podczas pracy w polu można przenieść z komputera w ciągniku (za pomocą USB lub transmisji GSM) i operować nimi w domu.

Kolejne rozwiązanie to Aut.oSelec, które ma ułatwić proces mieszania i przygotowywania cieczy roboczej. Producent skoncentrował się na realizacji przede wszystkim trzech głównych punktów: proste i bezpieczne mieszanie, brak kontaktu operatora z substancjami chemicznymi oraz ochrona środowiska. Rozwadniacz wyposażono w płaską półkę, na której można postawić opakowanie ze środkiem. Nie trzeba go cały czas trzymać. Istnieje możliwość obsługi opryskiwacza zarówno z kabiny ciągnika, jak i z boku maszyny, ponieważ w obu miejscach znajdują się identyczne ekrany dotykowe. To rozwiązanie szczególnie przydatne podczas napełniania opryskiwacza, mieszania czy płukania (4 tryby płukania).

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online