Decyzja o zakupie maszyny rolniczej bez wątpienia do łatwych nie należy. Zdecydowanie najtrudniej jest w przypadku ciągników rolniczych. Właśnie podczas zakupu ciągnika trzeba brać pod uwagę najwięcej kwestii. Co więcej, oferta producentów jest bardzo szeroka i zróżnicowana, a konstruktorzy co roku prześcigają się w opracowywaniu coraz ciekawszych rozwiązań technologicznych. Wszystko po to, aby było bardziej funkcjonalnie i wydajnie.
Zakup ciągnika, kryterium ceny
Wiem, że często głównym kryterium jest cena. Nie jest to dobra sytuacja, ale niekiedy nie da się tej bariery ominąć. Znacznie lepiej jest, gdy cena maszyny jest jednym z elementów, na który zwraca się uwagę, ale nie najważniejszym. Jest w końcu szereg innych bardzo istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. Dzięki temu można zaoszczędzić sobie wydatków w przyszłości.
Każdy przed kupnem ciągnika powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: na co wpływa wybór ciągnika rolniczego?Odpowiedź nie jest trudna. Pierwsza rzecz to jakość wykonanej pracy, dalej wysokość kosztów związanych z przeprowadzeniem poszczególnych zabiegów, czasochłonność i pracochłonność zabiegów. Zakup określonej maszyny wpływa również bezpośrednio na organizację i terminowość pracy w gospodarstwie, a także ważne ostatnio zanieczyszczenie środowiska. Nie mniej istotnym elementem jest bezpieczeństwo i komfort pracy.
Temat doboru ciągnika, nawet w teorii nie jest więc wyzwaniem prostym. Dlatego tekst ten podzieliłem na kilka części, aby łatwiej się czytało :)
Powierzchnia i specjalizacja
Mając świadomość jak na funkcjonowanie gospodarstwa wpłynie zakup ciągnika łatwiej ocenić własne potrzeby. Wybór określonej maszyny musi odpowiadać właśnie na wymagania użytkownika oraz trudności jakie będzie przed nim stawiać rodzaj i wielkość prowadzonej produkcji.
Najważniejszym ogólnym kryterium wyboru ciągnika jest jego moc. W zależności od wielkości prowadzonego gospodarstwa i rodzaju produkcji odpowiednie są ciągniki o określonej mocy. Uwzględniając jedynie wielkość gospodarstwa sprawa jest dość prosta. Duże areały pól uprawnych pociągają za sobą konieczność stosowania dużych i wydajnych maszyn (siewniki, kultywatory, brony talerzowe, pługi i inne), które to z kolei wymagają ciągników o dużej mocy. Pożądana moc ciągnika jest również uzależniona od rodzaju produkcji. Na przykład w sytuacji, gdy gospodarstwo o stosunkowo dużym areale nastawione jest na produkcję roślinną z udziałem zbóż ozimych najlepiej swoją rolę spełni ciągnik o odpowiednio dużej mocy. W przytoczonym przykładzie zachodzi konieczność przeprowadzenia w dość krótkim czasie zabiegów uprawowych i uprawowo-siewnych. Wówczas zastosowanie mają potężne maszyny o dużej szerokości roboczej i wysokiej wydajności, które niestety wymagają do pracy ciągników o niemałej mocy.
Z drugiej strony, ciągniki o dużej mocy nie mają zastosowania w małych gospodarstwach. Również w sytuacji, gdy powierzchnia pól uprawnych nie jest duża (mniej więcej do 100 ha), a produkcja jest ukierunkowana na hodowlę zwierząt, ciągniki o dużej mocy nie spełnią swojej roli.
Można przyjąć, iż na farmach nastawionych na produkcję zwierzęcą istnieje zapotrzebowanie nie tyle na moc, co na liczbę ciągników. Przykładowo w gospodarstwie mlecznym często pracują równolegle dwa ciągniki. Przeznaczeniem jednej maszyny jest praca w polu, czyli dokonywanie wszelkich zabiegów agrotechnicznych poczynając od siewu i na zbiorze kończąc (oczywiście w zależności od uprawy). Natomiast druga maszyna jest przyporządkowana do codziennej pracy przy zwierzętach. Mowa tutaj o przygotowaniu i zadawaniu paszy (współpraca z wozem paszowym), ścieleniu, pracy z ładowaczem czołowym oraz wykonywaniu innych czynności związanych z obsługą stada. W sytuacji, gdy gospodarstwo jest nastawione na uprawy zbożowe, a szczególnie kiedy stosowana jest uprawa uproszczona, wówczas potrzebna jest mniejsza liczba ciągników, ale za to wyposażonych w silniki o większej mocy (uzależnionej od wielkości gospodarstwa i parku maszynowego).
Sprzęt do sadu
Jeszcze inaczej wygląda sytuacja z gospodarstwami sadowniczymi, w których duże ciągniki nie mają zastosowania. Co więcej nie wszystkie maszyny o małej i średniej mocy będą odpowiednie. Specjalizacja sadownicza wymaga zastosowania ciągników spełniających określone kryteria. Ważne są przede wszystkim niewielka szerokość, duża zwrotność, w zależności o upraw istotna jest również wysokość ciągnika. Podczas zabiegów ochronnych ważne, aby ciągnik był wyposażony w szczelną kabinę z systemem filtrów. Podobnie jest w gospodarstwach ogrodniczych, w których główną rolę odgrywają cechy specjalne, jak możliwość i zakres regulacji rozstawu kół. Moc niejednokrotnie schodzi na drugi plan.
Druga część tutaj "Jaki ciągnik kupić (cz.2)?".
Trzecia część tutaj: "Jaki ciągnik kupić (cz.3)?"