Parch jabłoni, mączniak jabłoni oraz szara pleśń jabłek

29 Kwietnia 2021

Parch jabłoni, mączniak jabłoni i szara pleśń jabłek w porę niezwalczone mogą się szybko rozwijać prowadząc do straty plonu. Stosowane obecnie fungicydy są wśród pestycydów środkami najmniej toksycznymi, a użyte w sposób racjonalny, uwzględniający spektrum ich działania, przy zachowaniu dawek oraz okresów karencji i prewencji, nie stwarzają istotnego zagrożenia dla środowiska oraz dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Tekst i zdjęcia: dr inż. Sylwester Masny, Instytut Ogrodnictwa – PIB

Parch jabłoni

Niezwykle ważną rolę we wspomaganiu decyzji związanych z wykonywaniem zabiegów odgrywa prognozowanie terminów i nasilenia wysiewów askospor grzyba Venturia inaequalis – sprawcy parcha jabłoni, oraz sygnalizacja ryzyka infekcji. Dzięki temu możliwy jest precyzyjny dobór terminów zabiegów i fungicydów koniecznych do zastosowania w warunkach konkretnego sadu, gwarantujących uzyskanie wysokiej skuteczności prowadzonej ochrony, ograniczenia liczby zabiegów, a tym samym znaczącego obniżenia kosztów. Dodatkowo prawidłowo prowadzona ochrona chemiczna zapewnia także bezpieczeństwo ze strony pozostałości fungicydów w owocach, minimalizując ich poziom zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami.

Zależnie od potrzeby użycia fungicydów w różnych fazach rozwoju parcha jabłoni, preparaty stosowane w ochronie przed tą chorobą, dzielimy na działające zapobiegawczo, interwencyjnie lub wyniszczająco.

Fungicydy o działaniu zapobiegawczym stosuje się w celu zabezpieczenia tkanki roślinnej przed patogenem. Należą do nich środki miedziowe oraz inne preparaty spośród: antrachinonów, ftalimidów i ditiokarbaminianów. Warto zaznaczyć, że środki ftalimidowe oparte na kaptanie w swoim spektrum działania obejmują również zwalczanie szarej pleśni jabłek. Powinny być naniesione na roślinę przed infekcjami. Czas działania zapobiegawczego tych fungicydów jest zmienny i zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są właściwości poszczególnych fungicydów oraz warunki pogodowe i tempo przyrostu młodej tkanki.

Możliwe jest również zwalczanie parcha fungicydami o działaniu interwencyjnym, dzięki opracowaniu sposobów określenia czasu, w którym wystąpił okres...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024