Mapa występowania omacnicy prosowianki 2019

20 Maja 2019

Drodzy Czytelnicy, tak jak w ubiegłym roku oddajemy w Wasze ręce narzędzie, które ma pomóc Wam w walce z omacnicą prosowianką. Mowa o mapie występowania omacnicy prosowianki w naszym kraju. Dane zgromadzone na tej mapie pochodzą z kilkunastu punktów pomiarowych zlokalizowanych w całej Polsce. W każdym z tych punktów prowadzone są drobiazgowe lustracje mające na celu określenie występowania wspomnianego szkodnika. 

Klikając na wybrany znacznik zobaczycie informację odnośnie miejsca, w którym wykonany był pomiar, dowiecie się kiedy dokonano pomiaru oraz jaki był jego wynik. Pomiary będą aktualizowane codziennie, natomiast już drugiego dnia pomiarów przy każdej lokalizacji pojawi się wykres obrazujący występowanie tego szkodnika.

Zielone ikony oznaczają brak zagrożenia. Pomarańczowe sygnalizują szkodnika, który zaczyna latać. Czerwona ikona, to sygnał, że liczebność szkodnika jest duża i trzeba wykonać zabieg ochronny.

Zwalczanie

Jeden zabieg preparatem Runner 240 SC zapewnia bardzo skuteczne zwalczanie gąsienic omacnicy prosowianki. Runner 240 SC jest bardzo skutecznym środkiem owadobójczym, o działaniu żołądkowym i kontaktowym. Na roślinach dobrze pokrytych preparatem działa do 21 dni od momentu zastosowania oraz nie ulega rozkładowi przez bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Zabieg w dawce 0,6 l/ha należy wykonać w okresie intensywnego lotu motyli i masowego składania jaj, w oparciu o obserwacje odłowów motyli w pułapkach feromonowych lub komunikaty służb ochrony roślin (patrz mapa powyżej). Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha.

Dlaczego warto wybrać Runner 240 SC:

  • długi okres działania preparatu po zabiegu,
  • potwierdzona doświadczalnie wyższa skuteczność jednego zabiegu w zwalczaniu omacnicy prosowianki w porównaniu do dwóch zabiegów pyretroidem,
  • skuteczne zwalczanie złóż jaj oraz małych gąsienic szczególnie ważne przy przedłużonym okresie występowania omacnicy prosowianki,
  • ograniczenie strat wywołanych chorobami fuzaryjnymi,
  • polecany do łącznego stosowania z metodami biologicznymi,
  • środek selektywny w stosunku do kruszynka (Trichogramma spp.).

Jak korzystać z dołączonej powyżej mapy?

  • Wyszukaj i kliknij na mapie Polski ikonę z owadem najbliżej Twojej plantacji kukurydzy.
  • Po wyszukani i kliknięciu otworzy się okno z trzema podstawowymi informacjami o szkodniku: aktualna liczebność, data pomiaru i stan z poprzedniego pomiaru.
  • Ikony są oznaczone trzema kolorami w zależności od aktywności omacnicy na danym terenie. Kolor zielony oznacza brak aktywności szkodników, kolor pomarańczowy oznacza pojawienie sie pierwszych dorosłych owadów, kolor czerwony oznacza masowe pojawienie sie szkodnika.
  • Zgodnie z powyższym opisem aktywności motyli omacnicy, sugerowana jest akcja ze strony producentów kukurydzy: kolor zielony oznacza brak reakcji ze strony rolnika, kolor żółty informuje o przygotowaniu do zabiegu środkiem Runner 240 SC, a kolor czerwony oznacza zdecydowany sygnał do zabiegu insektycydem Runner 240 SC.

Omacnica prosowianka to temat, który poruszaliśmy już pięciokrotnie na naszym blogu. Wszystkie teksty znajdziecie tutaj: omacnica prosowianka. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ciekawy materiał “Atak z powietrza na omacnicę”, na chętnie przez Was czytaną “Czarną listę szkodników kukurydzy”, a także na wpis “Nowy sposób na omacnicę”.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024