Herbicyd wiosenny
Herbicydy wiosną w uprawach ozimych stosuje się zwykle w dwóch sytuacjach: jeśli nie przeprowadzono zabiegów jesienią (np. siew wykonano zbyt późno) lub gdy konieczne są wiosenne poprawki (np. zastosowany herbicyd nie zadziałał lub np. pogoda zimą sprzyjała pojawieniu się nowych chwastów; o skuteczności herbicydów nalistnych piszemy więcej tutaj). Natomiast poprawnie dobrany herbicyd wiosenny może gwarantować skuteczne rozwiązanie problemu z zachwaszczeniem.
O tym, czy wiosenny zabieg przyniesie oczekiwany skutek decyduje kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest dobór herbicydu. Jest przy tym potrzebna wiedza odnośnie gatunków chwastów występujących na danym polu oraz ich liczebności. Aby ułatwić identyfikację zagrożeń opracowano progi szkodliwości dla poszczególnych gatunków chwastów. Co więcej, szczególnie ważne są chwasty wyróżniające się dużą szkodliwością dla konkretnej uprawy. W tej sytuacji nawet nieduża liczebność może powodować straty w plonie. Bardzo przydatna okazuje się umiejętność rozpoznawania gatunków chwastów.
Rozpoznawanie gatunków chwastów
Piszemy na ten temat nieco więcej pod kątem rzepaku w krótkim cyklu “Groźne chwasty w rzepaku cz.1” i “Groźne chwasty w rzepaku cz.2”. Szczególnie polecamy wpis “Rozpoznawanie siewek chwastów”. Warto również zaznaczyć, że kompleksową pomoc w identyfikacji chwastów zapewnia aplikacja e-pole.
Ważny jest również termin aplikacji prparatu. Zwykle herbicydy stosowane są w fazie krzewienia (maksymalnie do początku strzelania w źdźbło). Jednak jedyną wykładnią w tym kontekście są informacje zamieszczone w etykietach preparatów.
Przykłady
Lancet Plus 125 WG: ten herbicyd jest polecany do upraw pszenicy ozimej, żyta czy pszenżyta ozimego. Radzi sobie z gatunkami chwastów zarówno jedno- jak i dwuliściennych. Szczegółowe informacje można znaleźć we wpisie "Lancet Plus - wszystko co musisz wiedzieć".
Mustang Fort 195 SE: to rozwiązanie stosowane w uprawach żyta, pszenżyta ozimego, jęczmienia jarego, pszenicy jarej, owsa i mieszankach jęczmienia jarego z owsem. Jego celem jest zwalczanie chwastów dwuliściennych. Lista skutecznie zwalczanych gatunków chwastów jest bardzo długa. O tym, że ten preparat znakomicie spisuje się jako herbicyd wiosenny pisaliśmy już we wpisach "Wiosenne opryski - poprawki po zabiegach jesiennych" czy "Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?".