Effigo to preparat do zwalczania chwastów oferowany w formie koncentratu, z którego sporządzana jest ciecz robocza. Stosowany jest nalistne aż w trzech różnych uprawach: rzepaku ozimym, buraku cukrowym oraz w cebuli. Rolę substancji aktywnej pełni tutaj chlopyralid (300 g/l).
Effigo na chwasty
Lista chwastów wrażliwych na działanie Effigo obejmuje chabra bławatka, marunę bezwonną, ostrożnia polnego, psiankę czarną, rdest plamisty, rumian polny, rumianek pospolity oraz żółtlicę drobnokwiatową. Po zastosowaniu Effigo pobierany jest przez liście chwastów. Po przedostaniu się do wnętrza roślin powoduje blokadę auksyn, czyli hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost. W efekcie następuje wstrzymanie syntezy aminokwasów. Co więcej, środek ten zakłóca proces oddychania na poziomie komórkowym.
Największą skuteczność Effigo obserwuje się stosując preparat na młode rośliny, w trakcie ich intensywnego wzrostu od fazy 2-3 liści do fazy rozety. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 l/ha.
Termin i dawka
W przypadku rzepaku ozimego, przy zabiegu jesiennym zaleca się oprysk Effigo, gdy rzepak jest w fazie 4-6 liści (BBCH 14-16). Jeśli preparat stosowany jest wiosną, to zaleca się oprysk w momencie ruszenia wegetacji, jednak nie później niż do rozpoczęcia tworzenia przez rośliny rzepaku pąków kwiatowych (do BBCH 50). W obu sytuacjach zalecana dawka wynosi 0,3-0,4 l/ha.
Termin stosowania w buraku to faza 2-4 liści buraka (BBCH 12-14). Z kolei w cebuli Effigo stosuje się w fazie widocznych 3 liści (BBCH 13). Dawka zarówno w buraku, jak i w cebuli jest identyczna i wynosi 0,3-0,4 l/ha.
Na etykiecie produktu można wyczytać, iż Effigo rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności likwidacji plantacji potraktowanej środkiem na tym samym polu można uprawiać rzepak jary, zboża lub inne rośliny, w których zaleca się stosowanie preparatu Effigo.