Publikacje » Prowadzenie działalności » Przechowywanie paliwa w gospodarstwie

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie

10 Grudnia 2021

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa rolnego bez zaplecza w postaci zapasów paliwa. W artykule podpowiadamy, jak najlepiej przechowywać paliwo w gospodarstwie.

Na własne potrzeby dopuszczone jest przechowywanie paliw klasy III w naziemnym zbiorniku dwupłaszczowym o pojemności do 5 m3. Mówi o tym rozdział 3 § 11.1, Dz.U. z 7 czerwca 2010 nr 109, poz. 719. 

Zbiornik zgodny z przepisami

W myśl przepisów zbiornik dwupłaszczowy to taki, który cechuje się podwójną konstrukcją ścian w celu zapobieżenia wyciekom paliwa. Zbiornik zewnętrzny powinien mieć pojemność 110 proc. zbiornika pierwszego. To jednak nie wszystko, bowiem przepisy określają również jego usytuowanie. Tutaj jest mowa m.in. o tym, że pojemnik taki musi się znajdować minimum 10 m od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, 5 m od innych obiektów budowlanych oraz granicy działki sąsiedniej. Określają także odległość zbiornika od linii energetycznych.

Zbiornik do przechowywania paliwa powinien się znajdować na równej i stabilnej podstawie z niepalnego materiału o grubości minimum 5 cm, szerszej i dłuższej o min. 30 cm od samego zbiornika. Po zakupie zbiornika należy też pamiętać o zgłoszeniu go do lokalnej jednostki Urzędu Dozoru Technicznego, który co dwa lata będzie dokonywał jego przeglądu.

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestie formalne – odpowiednie atesty i certyfikaty, a także na otrzymaną dokumentację zbiornika, która powinna być tożsama z urządzeniem. Jeżeli w tej materii wystąpią niezgodności, możemy liczyć się z dodatkowymi kosztami przy rejestracji, a w skrajnym przypadku z jego niezarejestrowaniem.

Ceny zbiorników na paliwo

Ceny urządzeń o pojemności 1000 l rozpoczynają się od ok. 3500 zł netto. Dobrym przykładem może być tutaj zbiornik Tango Oil 1200, wyposażony m.in. w zamykaną na klucz obudowę dystrybutora, pokrywę rewizyjną, pompę o wydatku 58 l/min, mechaniczny licznik, 4-metrowy wąż i automatyczny pistolet.

Z kolei zbiornik o pojemności 1500 l firmy Nolen z podobnym wyposażeniem, ale z minimalnie mniej wydajną pompą (56 l/min) i 6-metrowym wężem, to wydatek rzędu 4400 zł netto. Nieco więcej będzie kosztował zbiornik o tej samej pojemności produkowany przez firmę Swimer. W niemal identycznej konfiguracji trzeba za niego zapłacić 4800 zł netto.

Z kolei za zbiornik Swimer z serii Basic, również z pompą o wydatku 56 l/min, jednak o pojemności 2500 l, trzeba zapłacić już od 5600 do 6100 zł netto. Nieco tańszy będzie produkt firmy Nolen, za ok. 5200 zł netto.

Najdroższe będą zbiorniki o największej pojemności. Za urządzenie firmy Tang Oil, 5000 l, z pompą o wydatku 58 l/min trzeba zapłacić minimum 7600 zł netto. Jeszcze droższy będzie zbiornik Swimer z serii Tank Classic. Kosztuje ok. 11 400 zł netto, jednak w standardzie wyposażany jest m.in. w pompę o wydatku 72 l/min i licznik cyfrowy PPC 600 z pamięcią 10 ostatnich tankowań i podświetleniem LED. Jeszcze droższy będzie zbiornik Swimer Tank Exclusive, z bogatszym wyposażeniem, obejmującym dodatkowo m.in. pompę o wydatku 80 l/min, system precyzyjnego pomiaru poziomu płynu z czujnikiem niskiego poziomu paliwa i wzmocnionym 6-metrowym wężem.

Producenci zbiorników często oferują możliwość ich konfiguracji, obejmującą np. wybór pompy i długości węża.

 

Tekst i zdjęcia: Mateusz Wasak

Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online