Innowacje w ochronie - Agritechnica 2017

6 Listopada 2017

Całkiem niedawno, po raz kolejny przyznano medale Agritechniki. Nic dziwnego, w końcu edycja 2017 zbliża się wielkimi krokami. Wybrałem dla Was kilka nagrodzonych rozwiązań, które są ściśle powiązane z ochroną roślin. Takie moim zdaniem - innowacje w ochronie. Wszystkie poniższe rozwiązania został uhonorowane tytułem "srebrny medal Agritechnica 2017". Nie ma tu więc wygranych i przegranych - wszyscy są wygrani :)

SwingStop pro (Amazone, Rometron)

SwingStop pro to system, który zmniejsza poziome wychylenia belki polowej przód-tył oraz aktywnie przeciwdziała negatywnym skutkom takich wahnięć. Wspomniane "aktywne przeciwdziałanie" dotyczy zmniejszania bądź zwiększania dawki oprysku w zależności od wychylenia belki. Mając świadomość, że wahnięcia tego typu są często niewielkie, a w innych sytuacjach wręcz przeciwnie trudno sobie wyobrazić jak taki system miałby działać. Specjaliści z Amazone znaleźli jednak rozwiązanie. Belka polowa została zaopatrzona w czujniki przyspieszenia, specjalne oprogramowanie oraz nowe rozpylacze o specjalnej modulacji częstotliwości szerokości impulsu (PWFM). System na bieżąco, podczas pracy wylicza względną prędkość każdego rozpylacza i zestawia ją z prędkością jazdy opryskiwacza. Bazując na tych wyliczeniach zmienia aktualną dawkę oprysku.

CultiCam (Claas, Eingock, Bednar, Carre)

Kolejne rozwiązanie mimo iż nierozerwalnie połączone z ochroną roślin, nie ma nic wspólnego z opryskiwaczami i chemiczną ochroną. CultiCam to kamera instalowana na pielnikach rzędowych. Pomysłodawcy urządzenia wyszli z założenia, że skoncentrują swoje wysiłki na doskonaleniu rozwiązań mechanicznego zwalczania chwastów. Zdradzę od razu, że wspomniana wyżej grupa 4 firm nie jest jedyną, która zdecydowała się na taki krok, ale o tym nieco niżej. CultiCam to system automatycznego sterowania pielnikami wykorzystywanymi w uprawach rzędowych. Jego głównym elementem jest wyposażona w dwa obiektywy kamera. Ma ona za zadanie obserwować przestrzeń przed maszyną roboczą i prowadzić ją tak, aby pielenie było możliwie najbardziej precyzyjne. W oparciu o trójwymiarowy obraz wychwytywany przez kamerę system podejmuje decyzję o ew. korekcji wychylenia ramy kultywatora i przesunięcia tym samym narzędzia roboczego.

AutoTrac Implement Guidance (John Deere, Monosem)

W pewnym sensie podobne rozwiązanie zaprojektowali specjaliści Johna Deere'a, którzy wspólnie z projektantami z Monosem stworzyli rozwiązanie o nazwie AutoTrac Implement Guidance. I tutaj rówież celem jest zapewnienie dokładnej pracy pielników w uprawach rzędowych. Przy czym w tym przypadku dokładna kontrola maszyny jest możliwa bez stosowania pielników z przesuwaną ramą. Konieczne regulacje dokonywane są za pomocą stabilizatorów cięgieł dolnych tylnego układu zawieszenia narzędzi. AutoTrac Implement Guidance to automatyczny system prowadzenia maszyny, który wykorzystuje sygnał kamery z narzędzia uprawowego i oblicza odległość między zamontowanym elementem roboczym, a wykrytymi rzędami uprawy. Mając taką informację, decyduje o wychyleniu narzędzia w danym kierunku.

Electric Shut-off Valve (Lechler)

W celu przeprowadzenia precyzyjnego, a co za tym idzie skutecznego oprysku roślin stosowany jest system kontroli pojedynczych i umieszczonych blisko siebie rozpylaczy przy wykorzystaniu ich aktualnej pozycji GPS. Jednak najlepsze efekty osiągane mogą być tylko wtedy jeśli cały układ działa odpowiednio szybko. Ważne jest szybkie otwieranie i zamykanie przepływu w każdym rozpylaczu. I na tym właśnie skoncentrowali się inżynierowie Lechlera. Lechler ESV (od Electric Shut-off Valve) to elektryczny zawór szybkiego działania, który umożliwia dynamiczne otwieranie/zamykanie wypływu cieczy z rozpylacza. Producent zapewnia, że zawory ESV są łatwe w instalacji i zapewnią długą i bezproblemową pracę.

Oprócz nagrodzonych innowacji "ochroniarskich" pojawiło się również kilka innych ciekawych rozwiązań, jak elektryczny ciągnik Fendta e100 Vario czy rój mobilnych robotów rolniczych. Swoją drogą również zaprezentowany przez Fendta. Ale o nich napiszę może kiedy indziej.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024