Zagrożenia w czasie kwitnienia rzepaku

28 Maja 2021

Zagrożenia w czasie kwitnienia rzepaku

Rzepakowi w okresie około kwitnienia zagrażają różne choroby, w tym głównie zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych i szara pleśń. Nalatują na niego także szkodniki: słodyszek rzepakowy i chowacz podobnik.

Słodyszek rzepakowy

Jest to najbardziej niebezpiecznym szkodnikiem rzepaku w okresie okołokwitnieniowym i największe zagrożenie stanowi w fazie zielonego pąka. Na skutek żerowania pąki nie zakwitają. W pełni kwitnienia słodyszek rzepakowy nie wyrządza już tak drastycznych szkód. Jego obecność oznacza przede wszystkim mniej pyłku dla zapylaczy. Nalot szkodnika uzależniony jest od warunków pogodowych. Najczęściej rozciągnięty jest w czasie, trwa kilkanaście tygodni (od połowy marca do początku maja). Do kontroli liczebności szkodników wykorzystuje się żółte naczynia, a ich systematyczny monitoring pozwala wyznaczyć odpowiedni moment na zabieg zwalczania.

Próg ekonomicznej szkodliwości słodyszka rzepakowego (wg IOR):

- w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52) to 1-2 chrząszcze na roślinie;

- w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) 3-5 chrząszczy na roślinie.

Chowacz podobnik

To niewielki (2,5-3 mm) czarny chrząszcz, który nalatuje w okresie tworzenia się pąków kwiatowych, gdy temperatura osiąga około 13°C. Wówczas chrząszcze pojawiają się na polach rzepaku, gdzie prowadzą krótki żer uzupełniający. Następnie samice składają jaja (po 1 do 1 łuszczyny), z których ok. 9 dni później wylęgają się szkodliwe larwy, żywiące się nasionami. Jedna larwa zjada zazwyczaj kilka nasion, powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn. Uszkodzenia po chowaczu podobniku są na ogół widoczne dopiero, gdy larwa opuści łuszczynę. Wydrążone otwory w łuszczynach ułatwiają złożenie jaj pryszczarkowi kapustnikowi. Muchówka dostaje się przez nie do wnętrza łuszczyn, gdzie samica składa jaja.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza podobnika (wg IOR):

- przed kwitnieniem rzepaku (do BBCH 60) średnio 1 chrząszcz na 1 roślinie;

- kwitnienie rzepaku (od BBCH 60) w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika to 1 chrząszcz na 1 roślinie, a w rejonie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024