Zagrożenia w czasie kwitnienia rzepaku

28 Maja 2021

Zagrożenia w czasie kwitnienia rzepaku

Rzepakowi w okresie około kwitnienia zagrażają różne choroby, w tym głównie zgnilizna twardzikowa, czerń krzyżowych i szara pleśń. Nalatują na niego także szkodniki: słodyszek rzepakowy i chowacz podobnik.

Słodyszek rzepakowy

Jest to najbardziej niebezpiecznym szkodnikiem rzepaku w okresie okołokwitnieniowym i największe zagrożenie stanowi w fazie zielonego pąka. Na skutek żerowania pąki nie zakwitają. W pełni kwitnienia słodyszek rzepakowy nie wyrządza już tak drastycznych szkód. Jego obecność oznacza przede wszystkim mniej pyłku dla zapylaczy. Nalot szkodnika uzależniony jest od warunków pogodowych. Najczęściej rozciągnięty jest w czasie, trwa kilkanaście tygodni (od połowy marca do początku maja). Do kontroli liczebności szkodników wykorzystuje się żółte naczynia, a ich systematyczny monitoring pozwala wyznaczyć odpowiedni moment na zabieg zwalczania.

Próg ekonomicznej szkodliwości słodyszka rzepakowego (wg IOR):

- w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50-52) to 1-2 chrząszcze na roślinie;

- w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) 3-5 chrząszczy na roślinie.

Chowacz podobnik

To niewielki (2,5-3 mm) czarny chrząszcz, który nalatuje w okresie tworzenia się pąków kwiatowych, gdy temperatura osiąga około 13°C. Wówczas chrząszcze pojawiają się na polach rzepaku, gdzie prowadzą krótki żer uzupełniający. Następnie samice składają jaja (po 1 do 1 łuszczyny), z których ok. 9 dni później wylęgają się szkodliwe larwy, żywiące się nasionami. Jedna larwa zjada zazwyczaj kilka nasion, powodując przedwczesne żółknięcie i lekkie zdeformowanie łuszczyn. Uszkodzenia po chowaczu podobniku są na ogół widoczne dopiero, gdy larwa opuści łuszczynę. Wydrążone otwory w łuszczynach ułatwiają złożenie jaj pryszczarkowi kapustnikowi. Muchówka dostaje się przez nie do wnętrza łuszczyn, gdzie samica składa jaja.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza podobnika (wg IOR):

- przed kwitnieniem rzepaku (do BBCH 60) średnio 1 chrząszcz na 1 roślinie;

- kwitnienie rzepaku (od BBCH 60) w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika to 1 chrząszcz na 1 roślinie, a w rejonie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024