Wtórne infekcje parcha i mączniaka w sadach jabłoniowych

26 Lipca 2021

Mączniak i parch w sadach jabłoniowych

Spośród wielu chorób pojawiających się w uprawach jabłoni na szczególną uwagę zasługują mączniak oraz parch, ponieważ przy silnej infekcji znacznie osłabiają rośliny i obniżają plon. Bezwzględnie należy wdrożyć szczegółowy monitoring sadów na obecność tych chorób.

Uprawom jabłoni w Polsce zagraża wiele organizmów szkodliwych, stąd też rośliny te są zaliczane do najintensywniej chronionych. Pozwala to spełnić surowe wymagania co do wysokości oraz jakości plonu. Spośród wielu chorób pojawiających się w uprawach jabłoni na szczególną uwagę zasługują dwie: mączniak wywoływany przez grzyb Podosphaera leucotricha oraz parch, którego sprawcą jest grzyb Venturia inaequalis. W sprzyjających warunkach pogodowych obie choroby mogą się pojawić licznie, obniżając plon, w tym osłabiając całe rośliny. Pojaw i nasilenie występowania mączniaka i parcha jabłoni są związane z wieloma czynnikami, m.in. przebiegiem pogody zimą i w sezonie wegetacyjnym, podatnością odmiany, wiekiem rośliny, siłą wzrostu roślin i stosowanym programem zwalczania.

Wczesna ochrona – profilaktyka

W ochronie sadu przed wymienionymi chorobami kluczowe znaczenie ma monitoring i wykrycie pierwszych objawów chorobowych, tudzież tzw. profilaktyka, czyli wyprzedzanie pewnych zdarzeń w oparciu o własną wiedzę, analizę sytuacji, znajomość okoliczności pogodowych, ale i choćby historię fitosanitarną uprawy z poprzednich sezonów. Doskonale wiadomo bowiem, że oba gatunki grzybów szybko się rozwijają w warunkach im sprzyjających. Po infekcji pierwotnej, która ma miejsce od wiosny, grzyby pozostają na roślinie, a ich zarodniki mogą być nanoszone na uprawy głównie przez wiatr. Są one odpowiedzialne za tzw. infekcje wtórne. To z tego powodu walka z chorobami musi być wykonywana na bieżąco, tak aby nie dopuścić do powstania uszkodzeń o znaczeniu ekonomicznym, które sprawią, że plon będzie niższy i gorszy jakościowo.

Infekcje wtórne parcha i mączniaka

Infekcjom wtórnym obu patogenów sprzyja nie tylko pogoda, ale i wcześniej wykonane zabiegi ochronne. Im były staranniej wykonane i w optymalnym terminie, tym mniejsze zagrożenie. Trzeba jednak wiedzieć, że mikroskopijnej wielkości zarodników nie da się ot tak powstrzymać, stąd zawsze znajdą się źródła ich uwalniania – jak nie własny sad, gdzie część populacji grzyba przetrwała wcześniejsze zabiegi, to jego bezpośrednia okolica w postaci innych nasadzeń jabłoni, gdzie np. zaniedbano kompleksową ochronę. W trakcie infekcji wtórnych mączniaka najłatwiej porażane są młode przyrosty, gdy w okresie lata rośliny nadal przyrastają wegetatywnie. Grzyb wówczas lokuje się w młodych tkankach. Nie musi być opadów deszczu....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024