Wczesna ochrona zbóż przed chorobami, czyli zabieg T-0

1 Listopada 2021

Wczesna ochrona zbóż przed chorobami, czyli zabieg T-0

W czasie jesiennej wegetacji zbóż coraz częściej zachodzi potrzeba wykonania zabiegu przy użyciu środka grzybobójczego. Producenci rolni nie zawsze są zorientowani, że można go przeprowadzić w tym okresie. W artykule podajemy wskazówki pomocne przy wykonywaniu jesiennego zabiegu zwalczającego grzyby chorobotwórcze – sprawców chorób. 

Zabieg jesiennej ochrony przed chorobami wykonywany jest głównie na plantacjach jęczmienia, który w warunkach przedłużającej się jesieni bujnie się rozwija. Czasami dotyczyć może wcześnie wysianych intensywnie uprawianych pszenic, co oznacza konieczność zastosowania ochrony fungicydowej. Dobrze rozwinięte korzenie i część nadziemną (liście) mają rośliny zdrowe, wolne od patogenów. W przypadku wystąpienia niskich temperatur są w stanie lepiej przetrwać zimę, aby wiosną, gdy tylko jest to możliwe, rozpocząć wegetację.

Najgroźniejsze choroby jesienią

W okresie jesiennym szczególną uwagę należy zwrócić na obecność sprawców takich chorób na liściach pszenicy jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, rdza brunatna liści i rdza żółta zbóż i traw. Z kolei na liściach jęczmienia czasami nawet w dużym nasileniu obserwować można objawy wywołane przez sprawców plamistości siatkowej, mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz rynchosporiozy. Wymienione wyżej gatunki są również często zasiedlane przez mszyce, które są wektorami wirusów karłowatości jęczmienia. Rozwój grzybów jest masowy, gdy w okresie kalendarzowej jesieni i początku zimy panują temperatury wyższe od wieloletnich, a wilgotność powietrza i gleby jest wysoka. Prawidłowe rozpoznanie ww. sprawców chorób gwarantuje odpowiedni wybór substancji czynnej, która w skuteczny sposób ograniczy rozwój sprawców chorób.

Identyfikacja chorób zbóż

Przy weryfikacji tego, co widoczne jest na liściach zbóż, warto posłużyć się stosownym atlasem chorób roślin. Dzięki temu potwierdzić można objawy powodowane przez sprawców chorób i przyporządkować je jednostkom chorobowym. W przypadku mączniaka prawdziwego zbóż i traw są to poduszeczki grzybni powietrznej o białej barwie, a w przypadku rdzy brunatnej i żółtej – skupiska uredospor w postaci brązowordzawych poduszeczek rozmieszczonych na powierzchni blaszek liściowych. Objawy rynchosporiozy zbóż widoczne są na liściach. Obserwuje się soczewkowate, romboidalne plamy, niekiedy o nieregularnym kształcie, które wraz z rozwojem choroby i roślin przybierają barwę jasnobrązową. Na plantacjach żyta i pszenżyta wokół plam występuje jasna obwódka, która u jęczmienia jest brązowa. Rośliny jęczmienia porażone przez plamistość siatkową jęczmienia posiadają na liściach początkowo brunatne plamki, które z czasem się powiększają (objawy typu spot – drobne kreseczki). Typowe...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024