Technika nawożenia dolistnego

8 Maja 2020

Dokarmianie dolistne nie zastępuje nawożenia podstawowego a jedynie jego jest uzupełnieniem. Nawożenie roślin jest skuteczniejsze, jeśli stosuje się nawozy w formie ciekłej, ze względu na ich dobrą przyswajalność dla roślin. Prawidłowo zastosowane dolistne nawożenie roślin uprawnych wykazuje szereg zalet w porównaniu do tradycyjnego sposobu nawożenia nawozami stałymi:

  • bardziej równomierne rozmieszczenie azotu na nawożonej plantacji co umożliwia lepsze wykorzystanie tego składnika w porównaniu do rozsiewu nawozów stałych;
  • ten system nawożenia umożliwia stosowanie azotu i mikroelementów w dowolnych proporcjach przez dobór odpowiednich nawozów azotowych;
  • brak wpływu uwsteczniania składników pokarmowych, tak jak często ma miejsce przy nawożeniu doglebowym;
  • połączenie dolistnego dokarmiania z zabiegami ochrony roślin ogranicza liczbę przejazdów agregatu po polu, a tym samym ogranicza koszty i ugniatanie gleby;
  • dolistne dokarmianie roślin zwiększa wielokrotnie efektywność działania np. azotu w porównaniu z nawożeniem doglebowym.

W odróżnieniu od nawożenia doglebowego, nawożenie dolistne działa niemal natychmiast, pozwalając na uzyskanie dużej efektywności działania stosunkowo małej ilości składnika. Do składników szczególnie dobrze pobieranych przez liście i inne zielone części roślin jest azot stosowany w wodnym roztworze mocznika w formie oprysku. Mocznik stosowany dolistnie w formie wodnego roztworu jest absorbowany, transportowany i metabolizowany w roślinach szybciej niż każdy inny związek przy dokarmianiu dolistnym (10 - 20 razy szybciej). Stwierdzono, że już po 5 godzinach od aplikacji 80 % zastosowanego azotu w formie mocznika jest pobrana przez rośliny. Jednocześnie dostosowanie dawki azotu do odpowiednich fazach rozwojowych roślin pozwala przypuszczać, że azot zastosowany dolistnie zostanie prawie całkowicie wykorzystany, gdy tymczasem azot zastosowany doglebowo wykorzystywany jest przez rośliny w 60 %.

Ciecz roboczą do dolistnego dokarmiania roślin należy przygotować...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024