Siew w mulcz - o co chodzi?

8 Maja 2020

Monotlenek diwodoru- woda, ten życiodajny składnik spędza sen z powiek większości osób, które w mniejszym lub większym stopniu zajmują się szeroko pojętą uprawą roślin. Nie trzeba wiele rozwodzić się na temat tego, jak istotna jest woda dla roślin, skoro to jeden z filarów całego życia na naszej planecie. Niestety rolnictwo jest tak specyficzne, że istnieją elementy produkcji takie jak chociażby pogoda, na które nie ma wpływu. Jedynie rolnik za pomocą pozostałych, odpowiednich działań, może optymalnie zarządzać wodą, którą „dostał” od natury (oczywiście mowa w tym przypadku o uprawach bez zastosowania sztucznego nawadniania). Jedną z możliwości, aby zoptymalizować między innymi gospodarkę wodną jest tak zwana uprawa konserwująca czy też (nie do końca poprawnie) uproszczona, czyli siew w mulcz. To właśnie mianem uprawy konserwującej najpewniej należałoby nazywać taki sposób, jakim jest siew w mulcz w zgodzie z obowiązującą nomenklaturą.

Siew bezpośredni (w mulcz) najszerzej rzecz ujmując przeciwdziała różnym rodzajom erozji gleby. Taki sposób uprawy polega na siewie roślin plonu głównego za pomocą siewnika z redlicą talerzową w resztki pożniwne z zeszłego sezonu i/lub w płytko wymieszany z glebą międzyplon. To dobry...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024