Rozsiewacz tarczowy – modele i działanie

12 Sierpnia 2020

Dawno temu, blisko początków bloga e-pole napisałem dwa wpisy poświęcone dość niecodziennym typom rozsiewaczy. Mowa o rozsiewaczach wahadłowych i pneumatycznych. Uznałem, że najwyższy czas, aby doprowadzić trylogię do końca i napisać dwa słowa o tych, które wszyscy znają, czyli rozsiewaczach tarczowych. Potraktujcie ten materiał jako uzupełnienie naszej bazy podstawowych informacji o maszynach rolniczych, która przydatna będzie najpewniej osobom poznającym dopiero świat techniki rolniczej.

Mimo dużego zróżnicowania rynku rozsiewaczy, to właśnie model tarczowy jest najszerzej rozwijanym konceptem. Jest to maszyna znana rolnikom od lat i raczej na dłuższy czas tak pozostanie. Ich cechą charakterystyczną jest wyposażenie w odśrodkowe tarcze rozsiewające. W zależności od producenta, tarcze różnią się budową, masą lub właściwościami. Stosowane są układy z jedną oraz z dwiema tarczami.

Fot. Sulky

Najprostsze modele to rozsiewacze lejkowe, których zbiornik kształtem przypomina lejek. Układ rozsiewający stanowi niewielka tarcza, a całość jest montowana na metalowej ramie. Produkowane są również jeszcze mniejsze rozsiewacze do montażu np. na quadach. Maszyny tego typu oferują m.in. firmy Akpil, Grass Rol czy Unia Group.

Nieco większe i bardziej zaawansowane modele zawieszane wyposażone są w większe jedno- lub dwukomorowe zbiorniki, wykonane zwykle z blachy (choć nie zawsze). Większe pojemności pociągają za sobą konieczność stosowania wydajniejszych układów wysiewających. Napęd tarcz, w zależności od modelu i przeznaczenia bywa różny (m.in. mechaniczny, hydrauliczny, elektryczny). Wielu producentów oferuje również modele zaczepiane o zwiększonej wydajności.

Najbardziej zaawansowane modele rozsiewaczy, mimo wykorzystania prostego w swej koncepcji systemu tarczowego, wyposażone są w liczne udogodnienia oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, znacząco zwiększające ich funkcjonalność. Mowa o precyzyjnych systemach regulacji dawki wysiewu, szerokości roboczej czy choćby wyposażenie w komputer sterujący, umożliwiający kontrolę pracy urządzenia z kabiny. Maszyny tego typu produkują m.in.: Amazone, Bogballe, Rauch, Sulky czy Dexwal.

Rozsiewacz tarczowy zaczepiany. Fot. Bredal

Zdjęcie tytułowe: Amazone

Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024