Dawno temu, blisko początków bloga e-pole napisałem dwa wpisy poświęcone dość niecodziennym typom rozsiewaczy. Mowa o rozsiewaczach wahadłowych i pneumatycznych. Uznałem, że najwyższy czas, aby doprowadzić trylogię do końca i napisać dwa słowa o tych, które wszyscy znają, czyli rozsiewaczach tarczowych. Potraktujcie ten materiał jako uzupełnienie naszej bazy podstawowych informacji o maszynach rolniczych, która przydatna będzie najpewniej osobom poznającym dopiero świat techniki rolniczej.
Mimo dużego zróżnicowania rynku rozsiewaczy, to właśnie model tarczowy jest najszerzej rozwijanym konceptem. Jest to maszyna znana rolnikom od lat i raczej na dłuższy czas tak pozostanie. Ich cechą charakterystyczną jest wyposażenie w odśrodkowe tarcze rozsiewające. W zależności od producenta, tarcze różnią się budową, masą lub właściwościami. Stosowane są układy z jedną oraz z dwiema tarczami.
Najprostsze modele to rozsiewacze lejkowe, których zbiornik kształtem przypomina lejek. Układ rozsiewający stanowi niewielka tarcza, a całość jest montowana na metalowej ramie. Produkowane są również jeszcze mniejsze rozsiewacze do montażu np. na quadach. Maszyny tego typu oferują m.in. firmy Akpil, Grass Rol czy Unia Group.
Nieco większe i bardziej zaawansowane modele zawieszane wyposażone są w większe jedno- lub dwukomorowe zbiorniki, wykonane zwykle z blachy (choć nie zawsze). Większe pojemności pociągają za sobą konieczność stosowania wydajniejszych układów wysiewających. Napęd tarcz, w zależności od modelu i przeznaczenia bywa różny (m.in. mechaniczny, hydrauliczny, elektryczny). Wielu producentów oferuje również modele zaczepiane o zwiększonej wydajności.
Najbardziej zaawansowane modele rozsiewaczy, mimo wykorzystania prostego w swej koncepcji systemu tarczowego, wyposażone są w liczne udogodnienia oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, znacząco zwiększające ich funkcjonalność. Mowa o precyzyjnych systemach regulacji dawki wysiewu, szerokości roboczej czy choćby wyposażenie w komputer sterujący, umożliwiający kontrolę pracy urządzenia z kabiny. Maszyny tego typu produkują m.in.: Amazone, Bogballe, Rauch, Sulky czy Dexwal.
Zdjęcie tytułowe: Amazone