Najważniejsze szkodniki nadziemnych części buraka cukrowego

13 Czerwca 2021

Najważniejsze szkodniki nadziemnych części buraka cukrowego

Burak cukrowy jest rośliną żywicielską dla wielu gatunków szkodników. Uszkadzają one rośliny we wszystkich fazach wzrostu, od wschodów aż do zbiorów.

Pchełki w buraku

W efekcie zakazu stosowania neonikotynoidów znacząco wzrosło zagrożenie ze strony szkodników w fazie wschodów buraka cukrowego. Jako pierwsza wschodzące buraki atakuje pchełka. To niewielki, czarno zabarwiony owad o połyskujących metalicznie pokrywach, szybko przemieszczający się dzięki umiejętności skakania. Zimujące dorosłe osobniki pojawiają się w momencie, gdy burak jest w fazie liścieni i pierwszych par liści właściwych. Objawy żerowania to charakterystyczne zatokowe uszkodzenia oraz wygryzione w miękiszu dziurki. Rzadko kiedy szkody są na tyle poważne, by zagrozić plantacji, jednak w przypadku masowego wystąpienia szkodnika może dojść do spowolnienia wzrostu roślin. Obecnie do ochrony przed pchełką są dopuszczone preparaty zawierające teflutrynę i deltametrynę.

Próg ekonomicznej szkodliwości pchełki:

  • 5-10 chrząszczy na 1 m2 od momentu wschodów do fazy dwóch par liści.
Pchełka burakowa. Fot. Jacek Piszczek

Śmietka ćwiklana

Kolejnym znaczącym szkodnikiem wschodów jest śmietka. Dorosłe muchy pierwszego pokolenia nalatują na plantacje zwykle na początku maja. Składają na dolnej stronie liści po kilka białych, podłużnych, ułożonych równolegle jaj, o długości około 1 mm. Wykluwające się larwy wgryzają się w miękisz i żerując, tworzą w nim charakterystyczne tunele. Podobnie jak w przypadku pchełki, rzadko kiedy powodują znaczne straty, jednak mogą spowolnić wzrost roślin i ograniczyć powierzchnię asymilacyjną liści. Niekiedy pod koniec lata obserwowane są uszkodzenia powodowane przez kolejne pokolenie owada. Do ochrony przed śmietką obecnie zarejestrowane są jedynie preparaty zawierające deltametrytnę. Ta substancja czynna nie jest skuteczna w temperaturach powyżej 20°C. Jednocześnie, nie mając zdolności do systemicznego przenikania tkanek, ma ograniczone działanie na żerujące w miękiszu larwy.

Próg ekonomicznej szkodliwości śmietki:

  • 4 jaja lub miny/roślinę w fazie dwóch liści;
  • 8 jaj lub min/roślinę w fazie czterech liści;
  • >20 jaj lub min/roślinę w fazie sześciu liści.
Złoże jaj śmietki. Fot. Jacek Piszczek

Szarek komośnik

Szarek komośnik występuje lokalnie na południowym wschodzie Polski i w centrum kraju. To duży chrząszcz (do 1,6 cm...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024