Problematyczne chwasty w ściernisku

19 Lipca 2021

Problematyczne chwasty w ściernisku

Podczas wyboru metody walki z chwastami w ścierniskach należy uwzględnić przede wszystkim ich żywotność. Zarówno niszczenie mechaniczne, jak i chemiczne chwastów wymaga należytej staranności.

W pozostałych po zbiorach ścierniskach szybko rozwijają się chwasty, przede wszystkim samosiewy. Spośród gatunków jednorocznych w zależności od pola w ścierniskach występują: wyczyniec polny, miotła zbożowa, bodziszki, chaber bławatek, dymnica pospolita, przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, komosa biała i inne. Dokuczliwe są przede wszystkim chwasty wieloletnie: perz właściwy, ostrożeń polny, szczaw, bylica pospolita, mlecz polny, mięta polna, podbiał pospolity, wrotycz pospolity. Podczas wyboru metody walki z chwastami w ścierniskach należy uwzględnić przede wszystkim ich żywotność. Gdy dominują gatunki roczne i dwuletnie, a do siewów jest jeszcze wystraczająco dużo czasu, wówczas można postawić na metodę mechaniczną. Dzięki temu straty wody spowodowane parowaniem będą ograniczone.

Walka mechaniczna

Uprawa pożniwna przerywa parowanie wody z gleby oraz przykrywa nasiona osypane w trakcie zbiorów, chwastów i pobudza je do kiełkowania. Prawidłowo wykonana ma podciąć ściernisko oraz równomiernie rozrzucić i wymieszać resztki pożniwne z glebą. Uprawki pożniwne wykonuje się kilkukrotnie płytko, doprowadzając do „zmęczenia” chwastów. W ten mechaniczny sposób eliminuje się samosiewy zbóż, rzepaku i sporą ilość chwastów, których nasiona zalegają w glebie, oraz usuwa roślinność utrudniającą wschody młodym oziminom. Po zbiorze plonu głównego przeprowadza się pierwszą, płytką uprawkę. Ok. 1-2 tygodni po pierwszym...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024