Nawożenie dolistne kukurydzy azotem i mikroelementami

26 Maja 2021

Nawożenie dolistne kukurydzy azotem i mikroelementami

Kukurydza należy do roślin bardzo szybko reagujących na zabiegi dokarmiania dolistnego. Odpowiednie zastosowanie makro- i mikroelementów w fazach krytycznych przyczynia się do istotnego wzrostu plonu, nawet powyżej 10 procent w stosunku do kukurydzy nawożonej jedynie doglebowo.

Kukurydza charakteryzuje się wysoką produktywnością, związaną między innymi z przeprowadzaniem efektywnego procesu fotosyntezy typu C4. Dynamika wzrostu tej rośliny uzależniona jest od temperatury i dostępności wody, jak również od jej odpowiedniego zaopatrzenia w podstawowe makro- i mikroskładniki, w tym przede wszystkim cynk i bor. Kukurydza wymaga intensywnego nawożenia mineralnego, dostosowanego do jej zapotrzebowania na składniki pokarmowe w poszczególnych fazach rozwojowych. Stąd też w uprawie tej rośliny istotną rolę odgrywa dokarmianie pozakorzeniowe, szczególnie azotem i mikroelementami.

Nawożenie kukurydzy - profilaktyczne dokarmianie

Dolistna aplikacja umożliwia nie tylko obniżenie ogólnej dawki nawozów, ale również pozwala na zwiększenie wykorzystania składników nawozowych przez roślinę oraz dostarczenie ich w fazach największego zapotrzebowania. Dodatkowo przyczynia się do szybszego uzupełniania niedoborów makro- i mikroelementów w roślinie w stosunku do nawożenia doglebowego, zwłaszcza w warunkach niesprzyjających pobieraniu składników nawozowych z gleby, takich jak niska temperatura, susza czy występowanie chorób. Profilaktyczne dokarmianie pozakorzeniowe kukurydzy jest szczególnie ważne w intensywnej uprawie roślin, często przy braku nawożenia obornikiem oraz w warunkach odczynu gleby...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024