Trendy w siewnikach zbożowych

12 Listopada 2020

Prawidłowe wykonanie siewu jest w dużym stopniu uzależnione od parametrów i rozwiązań konstrukcyjnych siewników. Mają one także istotny wpływ na wydajność tego zabiegu. Postęp techniczny, który pełną parą wkracza do techniki rolniczej nie omija również siewników. Zarówno maszyny stosowane w tradycyjnej jak i uproszczonej uprawie coraz częściej są wyposażane napędy elektryczne aparatów wysiewających jak i układy elektroniczne wspomagające operatora w ich obsłudze.

Elektryczny napęd aparatu wysiewającego

Charakterystycznym elementem nowoczesnych siewników zbożowych jest elektryczny napęd aparatu (aparatów wysiewających). W takich konstrukcjach zamiast mechanicznej przekładni i koła ostrogowego do napędu wałka wysiewającego stosowany jest silnik elektryczny. Pracą elektrycznego napędu steruje komputer pokładowy znajdujący się w kabinie ciągnika. Operator w czasie pracy ma możliwość zmiany dawki wysiewu bez konieczności wychodzenia z kabiny ciągnika. Rozwiązanie oprócz tego, że zwiększa komfort pracy operatora, poprawia precyzję siewu, eliminując błędy wynikające z poślizgu koła napędowego w zmiennych warunkach pracy. Ponadto wersja elektryczna siewnika pozwala wykonywać próbę kręconą bez użycia korby. Zmiana dawki wysiewu nasion może odbywać się także automatycznym w połączeniu z nawigacją GPS. W siewie z GPS-em zastosowanie niezbędne są...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024