Przygotowanie kombajnu do żniw

10 Lipca 2021

Przygotowanie kombajnu do żniw

Przedsezonowy przegląd jest niezbędny w przypadku każdego kombajnu. Przeprowadzając go rzetelnie, jesteśmy w stanie zlokalizować większość usterek, a usunięcie ich zmniejszy ryzyko awarii w gorącym okresie żniw.

Nieprzygotowany do żniw kombajn może generować przede wszystkim straty powstałe podczas awarii, kiedy na naprawę traci się cenny czas co dodatkowo wywołuje niepotrzebny stres. Ponadto straty mogą powstawać podczas pracy kombajnu, np. przy niedomłóceniu kłosów czy gubieniu zboża.

Wstępne oględziny

Podstawowa obsługa kombajnu, zwłaszcza jego układu napędowego, ma wiele wspólnego z obsługą ciągnika rolniczego. Polega na sprawdzeniu poziomów płynów eksploatacyjnych i filtrów oraz, jeżeli to konieczne, ich wymianie. Powinno się również sprawdzić stan akumulatora oraz instalacji elektrycznej, ponieważ jej uszkodzenie niesie za sobą ryzyko pożaru podczas pracy kombajnu. Należy pamiętać także o punktach smarnych w maszynie, a z racji dużego stopnia skomplikowania i ryzyka pominięcia któregokolwiek z nich podczas smarowania posłużyć się instrukcją obsługi. Przed pierwszym uruchomieniem trzeba sprawdzić zużycie i naciągnięcie łańcuchów oraz pasów. Wówczas można przystąpić do wstępnego uruchomienia, które dla doświadczonego mechanika czy kombajnisty może być nieocenione, ponieważ wiele usterek można zdiagnozować, nasłuchując niepokojących dźwięków generowanych podczas pracy kombajnu.

Podstawowa obsługa powinna rozpocząć się od kontroli stanu oraz naciągnięcia łańcuchów i pasów. Jeżeli to konieczne,...
Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024