Narzędzia do uprawy ścierniska

5 Sierpnia 2021

Narzędzia do uprawy ścierniska

Ściernisko uprawia się najczęściej za pomocą brony talerzowej lub grubera. O tym, które z narzędzi wybrać, decydują przede wszystkim warunki uprawy i efekty, jakie rolnik chce uzyskać.

W naszym kraju dominują dwie metody uprawy ścierniska. Zwykle prowadzi się je za pomocą bron talerzowych lub gruberów, przy czym pierwsze narzędzie zdecydowanie dominuje. Są jednak sytuacje, kiedy użycie kultywatora ścierniskowego będzie bardziej uzasadnione.

Uniwersalna brona talerzowa

Brona talerzowa to narzędzie dość uniwersalne. Do jej podstawowych zalet w kontekście uprawy należy dobre mieszanie gleby. Talerzówki zwykle dobrze radzą sobie z dużą ilością roślin i resztek pożniwnych, pod warunkiem że słoma jest dobrze pocięta; ryzyko zapchania tych narzędzi jest wówczas niewielkie. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że brony talerzowe z trudem radzą sobie na stanowiskach z dużą ilością grubych i twardych resztek pożniwnych, a więc chociażby po kukurydzy na ziarno. Talerzówki można dość elastycznie dostosowywać do warunków pracy poprzez regulację kąta natarcia talerzy. Do zalet bron talerzowych można też zaliczyć możliwość bardzo płytkiej uprawy, co nie jest możliwe...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024