Wracamy do punktu sprzed lockdownu

21 Października 2020

Według wczorajszych danych GUS przemysł we wrześniu się odbił. Rolnictwo pozostaje jednak w kryzysie

Wrzesień upłynął pod znakiem wzrostu sprzedanej produkcji – względem ubiegłego roku odnotowano poprawę o 5,9 proc. To pierwsze tak optymistyczne dane z czasu pandemii.

Jak donosi GUS, wzrost odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu. – Dotyczył zarówno działów typowo eksportowych, jak i branż dostarczających swoje towary dla budownictwa. Powróciliśmy do poziomu z lutego, czyli ostatniego miesiąca sprzed silnego wpływu pandemii na produkcję. Można powiedzieć, że zaczynamy od punktu wyjścia – ocenia Jakub Olipra, ekonomista i analityk w Credit Agricole.

Największy wzrost dotyczył naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń – w tym przypadku wyniósł prawie 50 proc. Równie istotne skoki sprzedaży odnotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (26,6 proc.) oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (22,8 proc.). Niewykluczone, że nabywcy postanowili unowocześnić swoją infrastrukturę, być może licząc się z kontynuacją zdalnej pracy.

Poprawiła się też produkcja mebli (15,8 proc.) i wyrobów z drewna (14,1 proc.) – jednocześnie nieznacznie wzrosły ceny ich produkcji, co świadczy o tym, że branża odbudowuje się po lockdownie z marca i kwietnia, gdy większość zakładów meblarskich...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024