Eksport żywności dostaje zadyszki

2 Marca 2020

W zeszłym roku z Polski zostały wyeksportowane towary rolno-spożywcze za 31,4 mld euro – wynika z nowych danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Choć to rekordowa kwota, to eksperci zwracają uwagę, że dynamika wzrostu sprzedaży zagranicznej w tej kategorii osłabła. Wyniosła niecałe 6 proc., podczas gdy w latach poprzednich sięgała 10 proc.

W dużej mierze to efekt spadku popytu na mięso czerwone, którego sprzedano za granicę 1,4 mln ton, wobec 1,5 mln ton rok wcześniej. Jego eksport spadł o 6 proc., do 3,8 mld zł. To problem, bo jak zauważają eksperci, mięso najwięcej waży w zagranicznej wymianie handlowej, mając w niej 21 proc. udziału. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tłumaczy, że dynamikę wywozu osłabiały, choć w mniejszym stopniu niż w poprzednich latach, ograniczenia administracyjno-prawne,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024