Niesamowite ciągniki: Lindner Lintrac

13 Lipca 2020

Koncepcja nośników narzędzi została niejednokrotnie wykorzystana przy budowie współczesnych pojazdów specjalistycznych, przystosowanych do pracy w standardowych oraz bardziej wymagających warunkach. Tematem dzisiejszego wpisu jest dzieło konstruktorów marki Linder. Mowa o modelu Lintrac. Lintraca 90 zaprezentowano po raz pierwszy 5 lat temu w Hanowerze, podczas targów Agritechnica. Nowatorski pojazd na tyle przypadł do gustu ekspertom, że Lindner został nagrodzony srebrnym medalem targów.

Lindner Lintrac

Na pierwszy rzut oka, Lintrac 90 to bardzo efektownie wyglądający ciągnik rolniczy. Nie odbiega od standardów konstrukcyjnych tak mocno, jak wcześniej wspomniane konstrukcje (Holmer Terra Variant, Claas Xerion). Widać natomiast, że austriaccy projektanci bardzo przyłożyli się do wyglądu ciągnika, wobec którego trudno przejść obojętnie. Po pierwszych zachwytach nad linią nadwozia w zasadzie nic szczególnego nie rzuca się w oczy. Przednie koła mniejsze, tylne większe, dość duża kabina, maska z przodu – ot normalny ciągnik. Czy aby na pewno? Nie do końca.

Cuda dzieją się nieco głębiej. Po pierwsze, Lintrac 90 ma kierowane obie osie, co przekłada się na świetną zwrotność maszyny. Z wyłączonym sterowaniem tylnych kół zewnętrzny promień zawracania wynosi ok. 9 m. Po włączeniu tego systemu koła mogą skręcać pod maksymalnym kątem 20 stopni (kąt skrętu przednich kół to 52 stopnie), a w efekcie promień zawracania zmniejsza się o 2 m. Przy zastosowaniu węższych kół Lintrac może pełnić rolę sadownika. Zresztą nie tylko. To ciągnik, który łączy w sobie zalety górskiej kosiarki, ładowarki oraz tradycyjnego ciągnika.

O jego możliwościach nie świadczy tylko układ jezdny. Lintrac 90 ma również bezstopniową przekładnię, która w przedziale ciągników o niewielkiej mocy nie jest zbyt popularna, a przynajmniej nie była w trakcie premiery modelu. Montowana w Lindnerze skrzynia to wspólne dzieło konstruktorów austriackiej firmy oraz speców z ZF. Dzięki niej maksymalna prędkość jazdy do przodu wynosi 43 km/h, natomiast do tyłu 23 km/h. Skrzynia pracuje w dwóch zakresach prędkości: do 20 km/h i do 43 km/h. Warto również podkreślić, że wraz z innowacyjną przekładnią ciągnik został wyposażony w nowoczesny system zarządzania układem napędowym. Do sterowania wykorzystywany jest kontroler Ldrive, który umieszczono w podłokietniku. Umożliwia on ustawienie jednego z 4 dostępnych trybów jazdy, włączenia trybu pełzającego, tempomatu czy napędu na 4 koła.

Ciągnik górski

Lintrac 90 jest również przystosowany do efektywnej pracy na pochyłościach o nachyleniu 60 stopni dzięki temu, że środek ciężkości jest umieszczony na wysokości 85 cm. Jest to zatem bardzo mocna konkurencja dla ciągników "górskich" Reform. Więcej na temat specjalistycznych ciągników górskich można przeczytać tutaj: "Czym wyróżnia się ciągnik górski?". Dzisiaj oferta ciągników Lintrac obejmuje kilka modeli o mocy od 102 do 136 KM w różnych wersjach wyposażenia i konfiguracji. Przy czym modeli ze sterowanymi wszystkimi kołami są dwa Lintrac 90 i Lintrac 110.

Fot. Lindner
Najnowsze artykuły

Białko pod ochroną w odchwaszczanych użytkach zielonych

Użytki zielone wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, aby stanowiły cenną paszę,. Kompensacji chwastów lepiej zapobiegać metodami agrotechnicznymi. Gdy te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, trzeba wspomóc się zabiegiem herbicydowym.

28 Lutego 2024

Nawożenie użytków zielonych

Trawy do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują określonej ilości niezbędnych składników pokarmowych. Nawożenie mineralne jest czynnikiem, który w największym stopniu modyfikuje skład chemiczny runi łąkowej. Ważnym zabiegiem w uprawie traw jest prawidłowe dokarmianie dolistne.

27 Lutego 2024

Choroby w młodych zbożach

Choroby, które atakują w fazie pełni i końca krzewienia, mogą zniszczyć potencjał plonotwórczy uprawianej odmiany. Tylko wczesny monitoring plantacji oraz znajomość odporności kreacji pozwala na określenie występującego zagrożenia, a wykonane we właściwym czasie zwalczanie grzybów obecnych na liściach i innych organach roślin na dłuższy czas poprawia zdrowie zbóż.

21 Lutego 2024